Bültenler

Borsalar Jackson Hole Öncesi Kırmızıda Kapandı

Ağustos 25, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Jackson Hole Öncesi Kırmızıda Kapandı

ABD borsaları, Nvidia’da (NVDA) bilanço sonrası görülen artışın hafiflemesi ve doların FED Başkanı Jerome Powell’ın merakla beklenen Jackson Hole konuşmasından bir gün önce güçlenmesiyle dün geriledi. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,87%, S&P 500 1,35% ve Dow Jones 1,08% düştü.

Analist Yorumu 

Yarı iletken devi Nvidia’nın oldukça iyi karşılanan bilançosu bu haftanın odak noktasıydı ve hisseler, dün açılışın ardından yükselişe geçti ancak daha sonra piyasada görülen düşüş eğilimiyle birlikte değer kaybetti.

Spear Invest kurucusu Ivana Delevska, Nvidia’nın başarısının zaman içinde teknoloji sektörünü desteklemeye yardımcı olacağını söyledi. Ancak, şirket Wall Street’in yüksek beklentilerini aşmış olsa bile, yatırımcılar arasında daha da yüksek bir çıta ile karşı karşıya kaldı. Delevska, “Nvidia bundan daha güçlü bir bilanço açıklayamazdı ancak yine de piyasayı etkilemiyor.” dedi. 

Navellier & Associates’in kurucusu Louis Navellier de, “Bu hafta 17 Ağustos’ta düşük seviyeden gelen ralli yavaşlıyor gibi görünüyor ancak odak noktası açıkça bugün Jay Powell’ın yapacağı konuşmada.” yorumunu yaptı.

Navellier, “Geçen yıl zorluklardan bahsetti ve ekim ayının en düşük seviyelerine doğru borsadaki satışlar gerçekten de hızlandı. Bu yıl kimse böyle bir şey beklemiyor ancak şahin bir ton takınabileceği ve FED’in yıl sonuna kadar olası bir faiz indirimiyle işi bitirebileceğine dair umutları, 2023’te olası bir veya iki artış yapabileceğine dair kesinlikle bir endişe var.” dedi.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki zayıflık

2. Yarı iletken hisselerindeki düşüşün piyasayı da olumsuz etkilemesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü:

Zayıf: Tüketici Ürünleri, Teknoloji, İletişim, Sanayi, Sağlık

Öne Çıkan Hisseler

Boeing (BA) hisseleri, şirketin Boeing 737 Max uçaklarındaki bir sorunu açıklamasının ardından Spirit AeroSystems (SPR) hisseleriyle birlikte düştü.

U.S. Steel (X) Esmark’ın Cleveland-Cliffs (CLF) tarafından takip edilen şirket için teklifini geri çekmesinin ardından çarşamba günkü düşüşüne devam etti.

Snowflake (SNOW) hisseleri çarşamba günü üç aylık bilançosunu açıkladıktan sonra düşüşe geçti. Şirket, bir önceki yılın aynı dönemindeki 223 milyon dolar veya hisse başına 0,70 dolarlık zarara kıyasla, mali ikinci çeyrekte 227 milyon dolar veya hisse başına 0,69 dolar zarar bildirdi. Şirket ayrıca tüm yıl için beklentilerini sabit tuttu. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti