Bültenler

Borsalar, İstihdam Verisi Öncesi Ekside

Borsalar, İstihdam Verisi Öncesi Ekside
Google News Icon Takip Et

Yatırımcıların yarın açıklanacak ve faiz oranlarının bir sonraki hareketini belirleyebilecek önemli istihdam verileri öncesinde temkinli davranması nedeniyle borsalar güne düşüşle başladı.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,10%, S&P 500 0,37% ve Nasdaq 0,63% geriledi.

📍 Ne Oldu?

Günün bir diğer işgücü verisi olan haftalık ilk işsizlik başvuruları, 30 Eylül’de sona eren hafta için 207 bin olarak açıklanarak bir önceki haftanın rakamlarına göre sadece 2 bin kişi artış gösterdi. Dow Jones konsensüs tahminine göre ekonomistlerin beklentisi 210 bin kişiydi. 

İşsizlik başvurularındaki bu hafif artış Wall Street beklentilerine paralel olsa da haftalık verilerin işgücü piyasasında bir çöküşe işaret etmeye başlayacağını ve hisselere zarar veren oranlardaki yükselişi sona erdireceğini uman bazı yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı.

Ekonomistler, yarın açıklanacak olan eylül ayı tarım dışı istihdamın 170 bin artış göstereceğine ve bunun ağustos ayındaki 187 binlik artıştan daha düşük olacağına inanıyor. Yatırımcılar bir resesyon beklemese de FED’in faiz oranlarını yeniden artırmasını ve Hazine tahvili getirilerinin 16 yılın en yüksek seviyelerine çıkmasını durdurmasına neden olacak bir miktar işgücü piyasası zayıflığı arıyorlar.

👀 Ne Dediler? 

Deutsche Bank’tan Jim Reid, “Dün finans piyasalarına bir rahatlık havası yayıldı çünkü sıkıntılı bir başlangıç sonrası tahvillerin ve hisselerin zorlu birkaç günün ardından yeniden yükseldiğini gördük. Ancak bu toparlanma, kötü istihdam verileriyle hızlandı, bu nedenle son dönemdeki düşüşten nasıl çıkılacağının cevabı açıkça kötü haberin iyi haber olduğu oldu.” yorumunu yapıyor. 

📊 Hisse Hareketleri

Rivian Automobile (RIVN) hisseleri, 1,5 milyar dolarlık dönüştürülebilir kıdemli tahvil ihracını duyurduktan sonra piyasa öncesindeki düşüşünü sürdürdü ve açılışta 16%’ın üzerinde değer kaybetti. Şirket ayrıca üçüncü çeyrekte 1,29 milyar dolar ile 1,31 milyar dolar gelir beklediğini açıkladı. Analistlerin tahmini, şirketin 1,31 milyar dolar gelir elde etmesi yönünde. 

Occidental Petroleum (OXY), Chevron (CVX) ve ExxonMobil (XOM) gibi enerji hisseleri, petrol fiyatlarındaki sert düşüşün ardından 1%’e yakın seviyelerde geriledi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha