Bültenler

Borsalar, İsrail-Hamas Savaşının Ardından Ekside Açıldı

October 9, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar, İsrail-Hamas Savaşının Ardından Ekside Açıldı

İsrail ve Hamas arasında hafta sonu başlayan savaş, enflasyon ve artan faiz oranlarıyla hâlihazırda başı dertte olan piyasa üzerinde baskıları artırdı ve borsalar haftaya düşüşle başladı. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,15%, S&P 500 0,18% ve Nasdaq 0,48% geriledi.

📍 Ne Oldu?

Cumartesi günü Hamas’ın saldırısıyla başlayan ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun savaş ilan etmesiyle süregelen İsrail-Hamas savaşı, geçen hafta iyi bir artış eğilimi yakalayan borsaları kırmızıya boyadı. 

Çatışmanın neden olduğu artan jeopolitik gerilimin enerji piyasası üzerinde etkileri olması bekleniyor ve bazı uzmanlar, petrolde “ani bir artış” öngörüyor. Yükselen tansiyon, tüccarları sürekli enflasyon ve yüksek faiz oranlarıyla endişelendiren piyasada daha fazla dalgalanmaya da yol açabilir.

Büyük savunma ve petrol şirketleri saldırının ardından sıçrama yaptı. Lockheed Martin (LMT) ve Northrop Grumman (NOC) sırasıyla 7,9% ve 9% değer kazandı. Marathon Oil (MRO) ve Occidental Petroleum (OXY) ise sırasıyla 4,3% ve 3,2% yükseldi.

Petrol fiyatları geçen hafta anlamlı bir şekilde varil başına 90 doların altına gerilemiş ve Brent yaklaşık 11%, ABD ham petrolü de 8% düşüş kaydetmişti. Ancak İsrail-Hamas gerilimleri, petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketlere sebep oldu. 

👀 Ne Dediler? 

Deutsche Bank’tan Jim Reid, “Piyasalar bu haftanın ilk günlerinde, cumartesi sabahı başlayan savaşın sonuçlarını anlamaya çalışacak. Suudi Arabistan, İran ve ABD’nin bu işin içine nasıl çekileceği önemli olacak. Jeopolitik risk, piyasalarda uzun süre kalmaya meyilli değildir ancak bu hafta sonundaki gelişmelerin önümüzdeki haftalarda, aylarda ve yıllarda ortaya çıkabilecek birçok ikinci dereceden etkisi var.” diyor. 

📊 Hisse Hareketleri

Walt Disney (DIS) The Wall Street Journal’ın aktivist yatırımcı Nelson Peltz’in Trian Fon Yönetimi’nin DIS yatırımını artırdığı ve kendisi de dahil olmak üzere birden fazla yönetim kurulu üyeliği isteyebileceği haberinin ardından 1%’in üzerinde yükseldi. 

ExxonMobil (XOM) ve Chevron (CVX) gibi enerji isimleri, İsrail ve Hamas arasındaki süregelen savaşın ardından yükselen petrol fiyatlarına paralel olarak 3% yükseldi. 

Borsalar, İsrail-Hamas Savaşının Ardından Ekside Açıldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC