Piyasa Öncesi

Borsalar Henüz Dibi Görmedi mi?

September 8, 2022 • 8 dakika okuma süresi
Borsalar Henüz Dibi Görmedi mi?

Borsa ve Beklentiler

Faiz Artışının Ayak Sesleri!: Dünya genelinde merkez bankalarının para politikasını sıkılaştırma hamleleri gelmeye devam ediyor. Kanada Merkez Bankası, gecelik faiz oranını 75 baz puan artırarak 3,25% ile Nisan 2008’den bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye çıkardı. 

Bugün ise gözler, TSİ 15.15’de Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artışına ilişkin kararında olacak. Bankanın bu toplantıda faizleri 75 baz puan artırmasını bekleniyor.Morgan Stanley, Bank of America ve Citigroup stratejistleri Avrupa Merkez Bankası’nın açıklamalarında niceliksel sıkılaşma (bilanço küçültme) için ipuçlarını arayacaklarını da ayrıca belirttiler.

Borsalar Henüz Dibi Görmedi mi?: 2008 krizini tahmin etmesiyle bilinen Scion Asset Management Kurucusu Michael Burry, hisse senedi piyasalarında henüz dibin görülmediğini düşünüyor. Ayrıca Burry, bu yıl piyasalarda yaşanan hareketlerin 2000 ve 2008 dönemiyle benzeştiğini belirtti. Ancak tüm bu düşüşlerin ardından yeniden yükselişin geleceği ise borsanın altın bir kuralı. Peterffy, yeniden yükselişin başlaması için S&P 500’ün çarşamba günkü seviyelerinden 16% düşmesi gerektiğini öngördü. 

Bej Kitap Zayıf Ekonomik Görünüme İşaret Etti!: FED, “Bej Kitap” raporunda, gelecekteki ekonomik büyüme için görünümün genel olarak zayıf kaldığını belirtti

 • Rapor kapsamında tüketici harcamalarının yatay seyrettiği belirtilirken harcamaların isteğe bağlı ürünlerden gıda gibi temel ürünlere kaydığı belirtildi.
 • Tedarik zincirindeki aksamalar ve iş gücü kıtlığı nedeniyle üretimin düştüğüne dair bazı bildirimler olmasına rağmen imalat faaliyetinin birkaç bölgede arttığına dikkat çekildi. Ayrıca enerji ürünlerine olan talebin güçlü olduğu belirtildi.
 • Raporda, “Gelecekteki ekonomik büyüme için görünüm genel olarak zayıf kaldı.” değerlendirmesine yer verildi.
 • Raporda istihdamın çoğu bölgede ılımlı ila orta hızda arttığı belirtildi.
 • Raporda, fiyat seviyelerinin oldukça yüksek kalmaya devam ettiği ancak 12 bölgenin 9’unun artış oranlarının bir dereceye kadar ılımlı hale geldiği aktarıldı.

Brainard FED’in Önceliği Fiyat Baskılarıyla Mücadele Dedi!:  Brainard, “Enflasyonun hedefe indiğine dair güven sağlamak için para politikasının bir süre kısıtlayıcı olması gerekecek. Ekonomik ortam oldukça belirsiz ve politikanın seyri verilere bağlı olacak.” dedi.

 • Ayrıca, ABD’de Temmuz ayı ÜFE verilerinin enflasyonun hız kestiğine işaret ettiğini ancak, FED’in enflasyonun 2%’ye düşeceğinden emin olabilmesi için birkaç ay boyunca düşük enflasyon rakamlarını görmesi gerektiğini de söyledi.

Enflasyon Canavarına Dikkat: Cleveland FED Başkanı Loretta Mester çarşamba günü yaptığı bir açıklamada, “Benim para politikası görüşüme göre, enflasyon canavarına karşı çok erken zafer ilan etmekten kaçınmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 • Arka arkaya gelen faiz artışı açıklamaları sonrası bugün TSİ 16.10’da gerçekleşecek Powell’ın konuşması önemle takip edilecek.

Kolay mı Borsayı Yenmek? Akıntıya karşı yüzmek ne kadar zorsa, borsa düşerken yükselmek de bir o kadar zordur! Tabii bunu yapan güzel hisseler de hiç az değil. 

Senin için hazırladığımız “Borsayı Yenen Hisseler” listesini inceleyerek borsadan daha fazla yükselen ve borsa düşerken düşmek bir yana, yükselişini devam ettiren hisselere göz atabilirsin.

Borsalar Henüz Dibi Görmedi mi?

Korku: Haftanın sonuna doğru özellikle de Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesinde yatırımcı duygusu “Korku” bölgesindeki seyrini sürdürüyor.

Borsalar Henüz Dibi Görmedi mi?
 • Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların duygu durumunu gösterir. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.
 • Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Hisseler

Apple (AAPL): Apple, yeni iPhone’ları, AirPod’ları ve Apple Saatleri duyurduğu büyük sonbahar iPhone etkinliğinde bazı analistlerin beklediği gibi fiyatları artırmadı. Yeni Apple Saatleri çarşamba günü sipariş edilebilecek ve yeni AirPods Pro 23 Eylül’de piyasaya çıkacak ve yeni iPhone’lar cuma günü sipariş edilebilecek.

 • ​​Kamera özelliklerinin öne çıktığı iPhone 14’te ön kamerada ilk kez otomatik odaklanma özelliği kullanıldı.
 • İphone 14 ve 14 Plus’ta A15 çip kullanıldı. iPhone 14 ve 14 Plus’ın ön kamerası 12 megapiksel ve f/1.9 olacak. iPhone 14 6.1 inç büyüklüğünde 90 Hz ekrana sahip. iPhone 14 Plus ise 6.7 inçlik bir ekrana sahip olacak. 
 • Ayrıca telefonlarda acil durumlar için uydu bağlantılı yardım çağırma özelliği mevcut. Bu sayede şebeke çekmese dahi acil yardım çağrısı yapılabilecek. Kaynak
 • Apple, yeni Apple Watch Series 8, Ultra ve SE modellerini de tanıttı. Bu model, su altında nabız ve sıcaklık ölçme, yön bulma ve uyarılarda bulunabilme gibi özelliklere sahip Apple’ın Ultra Watch serisi, kullanıcılara 36 saat batarya ömrü sunuyor. 

GameStop (GME): GameStop çarşamba günü yaptığı açıklamada, çeyreklik satışların düştüğünü söyledi. Kaynak

 • Şirket ayrıca kripto borsası FTX ile yeni bir ortaklık açıkladı.
 • Satışlar genel olarak düşerken, temmuz ayında bir NFT pazar yeri açan GameStop, bazı yeni işletmelerin büyümesine işaret etti.
 • GameStop’un hisseleri, normal seansta 4,30% düştükten sonra mesai sonrası işlemlerde yükseldi. 
 • Şirketin FTX ile bir ortaklığa girdiğini açıklaması, FTX topluluğuna ve dijital varlık pazarlarına daha fazla GameStop müşterisini tanıtmayı amaçlıyor.
 • GameStop, yeni e-ticaret ve çevrimiçi pazarlama girişimlerinde FTX ile işbirliğine ek olarak, belirli mağazalarda FTX hediye kartları taşımaya başlayacak.

Nio (NIO): Çinli elektrikli otomobil üreticisi Nio, ABD’nin Nvidia’nın Çin’e olan çip satışları üzerindeki kısıtlamalarının otomobil üreticisinin işini etkilemeyeceğini söyledi. Kaynak

 • Nvidia, geçen hafta ABD’nin, Çin ordusu tarafından kullanılma riskini azaltmak amacıyla, belirli ürünler için gelecekte Çin’e ihracat yapmak için bir lisans almasını isteyeceğini açıkladı.
 • Nio’nun kurucusu, başkanı ve CEO’su William Li, “Bunun ticari operasyonlarımız üzerinde bir etkisi olmayacağına inanıyoruz” dedi.
 • Yeni ABD kısıtlamaları, satışları şirketin veri merkezi işinin bir parçası olan Nvidia’nın A100 ve H100 ürünlerini hedef alıyor. Ürünler yapay zeka için kullanılabilen grafik işlemcilerdir.
 • Li, “Tahminlerimize dayanarak, bilgi işlem gücümüz, şimdilik yapay zeka eğitimi açısından otonom sürüş teknolojisi geliştirmemiz için yeterli” dedi. “Ve ortağımız Nvidia ile çok yakın çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.
 • Ayrıca Li çarşamba günü, Çin’de yapay zeka eğitim çiplerine sahip birçok şirket olduğunu ve Nio’nun farklı şirketlerle çalışma fırsatlarını değerlendirdiğini de söyledi.

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Borsalar Henüz Dibi Görmedi mi?

Altın: Altının ons fiyatı, dolardaki yükselişin devam etmesiyle geçtiğimiz gün kritik seviye olarak kabul edilen 1700 doların altını test etti. 

 • Dolar G-10 para birimlerinin tamamına karşı değer kazanıyor ve bu durum altın üzerinde baskı oluşturan ilk etmen.
 • İkinci etmen ise merkez bankalarının sıkılaşma hamleleri. Geçtiğimiz gün Kanada Merkez Bankası gecelik faiz oranını 75 baz puan artırarak Nisan 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıkardı. FED üyelerinden faiz artırımlarına yönelik şahin (agresif) tonda açıklamalar gelmeye devam ediyor. 
 • Bugün de Avrupa Merkez Bankası kararını açıklayacak, beklentiler 75 baz puanlık bir faiz artışına işaret ediyor. Altındaki hareketlilik için karar sonucu takip edilebilir. Faizsiz bir getiri sağlaması sebebiyle faizlerdeki artış, altın fiyatlarını aşağı yönlü hareket ettiriyor. 

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 

Petrol: Brent petrol geçtiğimiz gün günlük 5%’i aşan düşüşle 88 doların altına geriledi. ABD ham petrolü ise 5,4%’lük bir düşüşle 82 dolara kadar düştü. Güncelde bir miktar toparlanma gözlemlense de petrol fiyatlarındaki düşüşte AB ve Çin tarafındaki talep görünümün zayıflaması etkili oldu.

 • Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin, ham petrolü için ABD liderliğinde planlanan bir fiyat üst sınırını destekleyen ülkelere enerji sağlamayacağını söyledi.
 • Geçtiğimiz gün ise Enerji Enformasyon İdaresi, küresel petrol talebi görünümünü yükseltirken, ABD üretimi için tahminleri düşürdü.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, enerji hisseleri, petrol fonları. 

Borsalar Henüz Dibi Görmedi mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı