Bültenler

Borsalar, Haziran’dan Bu Yana En Düşük Seviyelerde

September 22, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar, Haziran’dan Bu Yana En Düşük Seviyelerde

ABD borsaları dünü sert bir düşüşle tamamlarken, S&P 500 ve Nasdaq, FED’in çarşamba günkü toplantısının ardından Hazine tahvili getirilerinin yükselmesiyle haziran ayından bu yana en düşük kapanışlarını gerçekleştirdi.

Dün kapanışta; Nasdaq 1,82%, S&P 500 1,64% ve Dow Jones 1,07% geriledi. 

Analist Yorumu 

Yatırımcıların ABD’de olası bir resesyona ilişkin korkuları, FED’in faiz oranlarının gelecek yıl boyunca yüksek kalmasını beklediğine dair yeni göstergelerle yeniden canlanırken, hisseler kapanışa doğru büyük kayıplar gördü.

Spartan Capital Securities ekonomisti Peter Cardillo “FED yumuşak bir iniş yapabileceğini düşünüyor ancak faizleri artırır ve uzun bir süre boyunca yüksek bir seviyede tutarsanız ve petrol fiyatları size karşı hareket ederse, tüketici buna ne kadar dayanabilir?” diyor.

FED’in çarşamba günü açıkladığı revize edilmiş “nokta grafiği (dot-plot)” tahmini, faiz oranlarının potansiyel olarak daha uzun süre daha yüksek kalabileceği ve merkez bankasının politika faizinin bir süre daha 5%’in üzerinde tutabileceği görüşünü güçlendirdi.

Bu durum, vadesi gelen trilyonlarca dolar borcu olan şirketler ve ev sahipleri üzerinde stres yaratabilir ve hisseler üzerinde de baskı oluşturabilir.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. FED’in faiz kararının ardından politika faizinde zirveye ulaşılmadığına dair süregelen endişeler

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki zayıflığın endekslerdeki kayıplara öncülük etmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü:

Zayıf: Tüketici Ürünleri, Teknoloji, Ham Madde, Emlak, Sanayi

Öne Çıkan Hisseler

FedEx (FDX) hisseleri, teslimat şirketinin tüm yıla yönelik kâr görünümünü yükseltmesinin ardından 4,5% değer kazandı.

Klaviyo (KVYO) ilk halka arz gününde 9,2% değer kazandıktan sonra dünü 2,9% artıda tamamladı. 

KB Home (KBH) analist beklentilerinin üzerinde gelen bilançosu ve yılın geri kalanına ilişkin gçlü tahminlerine rağmen 4,3% geriledi.

Broadcom (AVGO) Google’ın şirketle yapay zekâ çip tedariği üzerine yaptığı anlaşmayı sonlandırmayı düşündüğü haberlerinin ardından 2,7% düştü. 

Fox (FOX) hisseleri, CEO Rupert Murdoch’un görevden ayrılacağı gelişmeleriyle 3,2% yükseldi. 

Borsalar, Haziran’dan Bu Yana En Düşük Seviyelerde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı