Piyasa Öncesi

Borsalar, Haftayı Artıda Tamamlama Yolunda

Borsalar, Haftayı Artıda Tamamlama Yolunda
Google News Icon Takip Et

Haftanın son gününde yatırımcılar devam eden ikinci çeyrek bilançolarını sindirirken, borsalar güne artıda başladı. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,18% yükselirken, S&P 500 0,37% ve Nasdaq 0,76% yükseldi.

📍 Ne oldu? 

Portföy yöneticilerinin pazartesi günü yürürlüğe girecek Nasdaq-100 yeniden dengelemesini hesaba katmak için fonlarını yeniden ayarlaması nedeniyle haftanın son gününde işlemlerin volatil seyretmesi bekleniyor. 

Yine de Dow Jones, 2017 yılının ağustos ayından bu yana ana endeks için görülmemiş bir başarı olan onuncu gün üst üste kazanç elde etme yolunda ilerliyor.

Öte yandan, yatırımcılar hala yoğun bilanço gündemini takip ediyor. Taşımacılık şirketleri CSX (CSX) ve Knight-Swift (KNX), Wall Street analistlerini hayal kırıklığına uğratan bilançolarının ardından açılış öncesi işlemlerde sırasıyla 4% ve 2% düştü.

Kurumsal bilançolar şu ana kadar karışık seyretti. FactSet verilerine göre, S&P 500 şirketlerinin 73%’ü analist beklentilerini aştı. Ancak, The Earnings Scout’a göre bu oran üç yıllık ortalama olan 80%’in hala altında.

🔎 Ne dediler?

Bu hafta karışık bir görünüm izlenen borsalarda Dow ve S&P 500 haftayı yaklaşık 2,1% ve 0,7% artışla tamamlamaya hazırlanırken, Nasdaq sadece bugünkü seansı 0,4% ekside bitirebilir.

AXS Investments CEO’su Greg Bassuk, “Karışık seyreden endeksler gerçekten de karışık bilançoları ve bir dizi makroekonomik veriyi yansıtıyor. Dow bileşenlerinin ötesinde, sektörler genelinde bu bilançolara bağlı olarak daha fazla satış baskısı görüyoruz.” yorumunu yapıyor. 

📊 Hisse Hareketleri

American Express (AXP) ikinci çeyrek için hisse başına kâr beklentilerini aşsa da bir önceki çeyreğe göre gelirlerinde analist tahminlerini karşılayamadı ve açılış öncesinde 3% değer kaybetti.

AutoNation (AN) beklentileri aşan ikinci çeyrek bilançosuna rağmen şirket hisseleri, 3%’ün üzerinde düştü.

Sunnova Energy (NOVA) BMO Capital Markets’ın şirket notunu “SEKTÖR HİSSELERİNE PARALEL” olarak düşürmesiyle 2% geriledi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC