Bültenler

Borsalar Haftanın Son Gününe Karışık Başladı

September 22, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar Haftanın Son Gününe Karışık Başladı

Yoğun geçen bir haftanın ardından borsalar bugün açılışta karışık bir görünüm sundu. S&P 500 artışla açıldı ancak endeks yine de haftayı sert kayıplarla kapatmaya hazırlanıyor. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,15% gerilerken, S&P 500 0,15% ve Nasdaq 0,48% yükseldi. 

📍 Ne Oldu?

Bu hareketler, yatırımcıların FED’in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutma niyetinde olduğuna dair verdiği sinyale tepki göstermesiyle, üç günlük bir kayıp serisinin ardından geldi. Bu yüksek kayıplar, hisseler gibi riskli varlıklar üzerinde baskı yaratma potansiyeli taşıyor.

Yatırımcılar ayrıca tüketici güvenini zedeleyebilecek ve ekonomiyi daha da yavaşlatabilecek olası bir hükümet kapanmasından endişe duymaya başladı. 

👀 Ne Dediler?

MUFG’den George Goncalves “Piyasalar ‘daha uzun süre daha yüksek’ sinyaliyle boğuşurken riskten kaçış yeniden başladı. Dünkü zayıf borsa kapanışı, özellikle hükümetin kapanma olasılığı (risk varlıkları için mevsimsel olarak en değişken olan bir dönemde) ile birlikte ay sonuna kadar daha fazla kayba kapı açıyor.” yorumunu yaptı. 

📊 Hisse Hareketleri

AstraZeneca (AZN) hisseleri, şirketin yaygın bir göğüs kanseri hastalığının tedavisine yönelik geliştirdiği Dato-DXd ilacının testlerine ilişkin olumlu sonuçlar paylaşmasıyla 1,5% yükseldi.

Wayfair (W), Bernstein’in şirket notunu “SEKTÖRE PARALEL PERFORMANS” seviyesine yükseltmesiyle 2%’ye yakın değer kazandı. 

Çin’in ülkedeki halka açık şirketlere yabancı yatırımı sınırlayan kuralları hafifletmeyi düşündüğü haberleriyle Alibaba (BABA), PDD Holdings (PDD) ve JD (JD) gibi Çinli hisseler yükseldi.

Borsalar Haftanın Son Gününe Karışık Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC