Bültenler

Borsalar Haftanın Son Gününde de Ekside Açıldı

August 18, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar Haftanın Son Gününde de Ekside Açıldı

Hisse piyasaları, ABD tahvil getirilerindeki güçlü seyire paralel olarak güne düşüşle başladı. Yatırımcılar ayrıca bilançoları izlemeye devam etti.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,15%, S&P 500 0,35% ve Nasdaq 0,70% yükseldi. 

📍 Ne Oldu? 

Dow, perşembe gününe kadar 2,29% düşüşle mart ayından bu yana en kötü haftasını geçirmeye hazırlanıyor. Bu arada S&P 500, şubat ayından bu yana ilk kez üst üste üçüncü hafta kayıp yaşamaya doğru ilerliyor. 

Bir yandan bilanço sezonunda ise Applied Materials (AMAT) hisseleri, yarı iletken ekipman üreticisinin analist beklentilerini aşmasının ardından 3%’e yakın yükseldi. Ross Stores (ROST) da ikinci çeyrek tahminlerini aştıktan sonra yaklaşık 5% değer kazandı.

🔎 Ne Dediler?

10 yıllık ABD Hazine tahvili getirisi, perşembe günü Ekim 2022’den bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. Bu gelişme, FED’im temmuz ayı toplantı tutanaklarının, politika yapıcıların enflasyon konusunda endişeli olmaya devam etmesi nedeniyle daha fazla faiz artışının gelebileceğini öne sürmesinin ardından geldi.

Private Advisor Group’tan Guy Adami “Bence faizler doğru nedenlerle yükselmiyor. Bu artık küresel çapta yaşanan olayların bir birleşimi. Uzun zamandır görmediğimiz seviyelerdeyiz. Tahvil getirileri bu şekilde hareket etmeye devam ederse, küresel hisse piyasaları için bazı sonuçlar doğacaktır.” diyor.

📊 Hisse Hareketleri

Palo Alto Networks (PANW) hisseleri, şirketin mali dördüncü çeyrek bilanço açıklaması öncesi 0,50%’nin üzerinde yükseldi. Analistler, şirketin 1,96 milyar dolar gelirden hisse başında 1,29 dolar kâr etmesini bekliyor. 

Estee Lauder (EL) beklentileri aşan gelir ve kârına rağmen, yıl sonu beklentilerini düşürdüğü için 3%’ün üzerinde geriledi.

Bloomin’ Brands (BLMN) The Wall Street Journal’ın aktivist bir yatırımcının şirketten hisse satın aldığı haberinin ardından Outback Steakhouse sahibinin hisseleri 7%’nin üzerinde değer kazandı. 

Borsalar Haftanın Son Gününde de Ekside Açıldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC