Bültenler

Borsalar Haftanın İlk İşlem Gününü Artıda Tamamladı

Temmuz 18, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Haftanın İlk İşlem Gününü Artıda Tamamladı

Dün piyasa açılışı öncesi Çin’den gelen zayıf ekonomik büyüme verisinden sonra gün içinde toparlanan borsalar, bilançolarla dolu yeni haftanın ilk gününü artışla tamamladı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,93%, S&P 500 0,38% ve Dow Jones 0,22% yükseldi.

Analist Yorumu 

Wall Street, yeni haftaya hafif bir belirsizlikle başladı. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’in yılın ilk çeyreğindeki 2,2%’lik büyümesinin ardından ikinci çeyrekte yalnızca 0,8% büyümesi, küresel piyasalarda ekonomik büyümeye ilişkin endişelere yol açtı. 

Piyasa açılışında borsalara bu endişelerin bir kısmı yansımış olsa da yatırımcılar ilerleyen saatlerde geçen hafta Wells Fargo (WFC), JPMorgan (JPM), BlackRock (BLK) ve Citigroup (C) gibi büyük bankaların açıkladığı güçlü ikinci çeyrek rakamlarına paralel olarak bu haftaki diğer bilançolara odaklanmaya başladı. 

Öte yandan geçen hafta haziran enflasyonunun beklentilerin altında yükselmesi ve FED’in faiz artırım döngüsünün sonlarına yaklaştığı umutları da piyasalardaki artı yönlü eğilimi destekledi. 

Nuveen analisti Saira Malik, “Örneğin, barınma ve ücretler gibi temel enflasyon kategorileri rahatsız edici derecede yüksek kalmaya devam ediyor, bu nedenle yalnızca bir (veya iki) ek faiz artışı görürsek, ihtiyatlı yatırımcılar aşırı coşkulu rallilere şüpheyle yaklaşmak isteyebilir. Ayrıca, bize göre daha uzun süre daha yüksek faiz oranı ortamı muhtemelen 2024’te (baz senaryomuz) hafif bir resesyona zemin hazırlıyor. S&P 500 şirket bilançolarına bir gösterge olarak bakıldığında, analist tahminleri hem 2023’ün ikinci çeyreği hem de tüm yıl için daha düşük revize edilmeye devam ediyor.” diyor.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Bu hafta açıklanacak bilançoların beklenmesi

2. Bazı piyasa değeri yüksek (mega-cap) şirketlerdeki liderlik

3. Finans sektöründeki güçlü performans

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Teknoloji, Finans, Sanayi

Zayıf: Kamu Hizmetleri, Sağlık, Emlak, Tüketici Ürünleri, İletişim

Öne Çıkan Hisseler

Activision Blizzard (ATVI) hisseleri, ABD temyiz mahkemelerinin Federal Ticaret Komisyonu’nun Microsoft (MSFT) anlaşmasını engelleme talebini reddetmesiyle gün sonunda 3,5% değer kazandı. 

Tesla (TSLA), yıllar süren gecikmelerin ardından Cybertruck isimli pikap modelinin üretimine başladığını duyurmasıyla kapanışta 3,2% yükseldi.

Rivian Automotive (RIVN) Tesla haberleriyle 3,3% değer kaybetti. Baird analisti Ben Kallo, “Cybertruck için rekabetçi fiyatlandırma ve teknik özellikleri, Rivian için önemli bir risk olarak görüyoruz.” dedi. 

Ford Motor (F) hisseleri, şirketin F-150 Lightning elektrikli pikap modellerinin bazılarında fiyatları 17%’ye kadar düşürdüğü açıklamalarının ardından günü 5,9% ekside tamamladı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti