Bültenler

Borsalar Haftanın İlk Gününde Toparlanmaya Başladı

Borsalar Haftanın İlk Gününde Toparlanmaya Başladı
Google News Icon Takip Et

Yatırımcıların daha fazla kurumsal bilanço ve önemli enflasyon yorumlarını takip ettiği yeni haftaya borsalar artıda başladı. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,67%, S&P 500 0,53% ve Nasdaq 0,10% yükseldi. 

📍 Ne oldu? 

Bugün gündemde yine çeşitli sektörlerden bilançolar ve şirketlerin hisse performansları yer aldı. Berkshire Hathaway (BRKA), şirketin cumartesi günkü bilançosunun yatırımcı memnuniyetini artırmasıyla bugün açılışta 1%’in üzerinde yükseldi. Öte yandan bilançosu beklentilerin altında gelen Tyson Foods (TSN) yaklaşık 9% değer kaybetti.

Sovos Brands (SOVO), Campbell Soup (CPB) tarafından satın alınacağı haberlerinin ardından 25% değer kazandı. Ancak Campbell Soup hisseleri, 0,3% düşüşle Nisan 2022’den bu yana en düşük hisse fiyatına geriledi.

Boeing (BA), 2%’nin üzerinde bir artışla Dow’daki yükselişe öncülük etti. Yakından izlenen yapay zekâ hissesi Nvidia (NVDA), geçen hafta 4%’ten fazla değer kaybettikten sonra bugün 1% civarında yükseldi.

Bu hareketler, Wall Street’te kötü bir haftanın ardından geldi. Nasdaq Composite ve S&P 500 sırasıyla yaklaşık 2,9% ve 2,3% değer kaybederek mart ayından bu yana en kötü haftalarını yaşamış, Dow da haftayı yaklaşık 1,1% düşüşle tamamlamıştı

🔎 Ne dediler?

Haftanın ilerleyen günlerinde yatırımcılar temmuz ayı enflasyonu (TÜFE) ve üretici enflasyonu (ÜFE) verilerine odaklanacak. Her iki veri de enflasyonun seyri ve ekonominin sağlığıyla bağlantılı olduğu için yakından takip ediliyor.

FED’in faiz artırma kampanyası sırasında yatırımcılar merkez bankasının politikayı ileriye dönük olarak nasıl hareket ettireceğini tahmin etmeye çalışırken endeksler özellikle ilgiyle izleniyor. Yatırımcılar, geçen hafta açıklanan ve temmuz ayında ekonomistlerin beklentisinin altında gelen istihdam artışını yakından takip etmişti. 

PIMCO genel müdürü Tiffany Wilding, geçen haftaki istihdam verisinin ardından “FED için bu veri rahatlatıcı olmalı ancak muhtemelen teraziyi bir tarafa veya diğer tarafa eğemiyor. Bu haftaki veriler daha ikna edici olabilir ve FED’i sabırlı olmaya ve ekonominin nasıl geliştiğini izlemeye itebilir.” dedi. 

📊 Hisse Hareketleri

Tyson Foods (TSN) hisseleri, şirketin beklentilerin altında kalan bilançosu sebebiyle 9% değer kaybetti. Tyson ikinci çeyrekte 13,14 milyar dolar gelirle hisse başına 0,15 dolar düzeltilmiş kâr elde etti. Analistler, 13,59 milyar dolar gelirle hisse başına 0,26 dolar tahmin ediyordu. Tyson’ın satışları da yıllık bazda düşüş gösterdi.

Sovos Brands (SOVO), gıda devi Campbell Soup’un makarna sosu üreticisini 2,33 milyar dolara satın alacağı açıklamasının ardından 25% arttı. Campbell, şirket için hisse başına 23 dolar ödeyecek.

Pfizer’in (PFE) COVID-19 aşılarının geliştirilmesinde ortağı olan BioNTech (BNTX) hisseleri, şirketin ikinci çeyrek için tahminlerin altında bilanço açıklamasıyla 5%’e yakın değer kaybetti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC