Piyasa Öncesi

Borsalar, Haftanın İlk Gününde Artıda Kapandı

July 11, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar, Haftanın İlk Gününde Artıda Kapandı

Yarın açıklanacak haziran ayı enflasyon (TÜFE) verisi ve bu hafta başlayacak ikinci çeyrek bilançoları öncesi borsalar, son dört günden beri ilk kez kapanışta yükseldi. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,18%, S&P 500 0,24% ve Dow Jones 0,63% arttı.

Analist Yorumu 

Hisse piyasaları, açılışta geçen haftanın güçlü ekonomik verilerinin tahvil getirilerini yükseltmesiyle zorlansa da işlem saatlerinin sonuna doğru yarın açıklanacak olan enflasyon verisinin fiyat kazanımlarında yumuşama işaretleri vereceği beklentileriyle yükseldi. 

Haziran ayı enflasyon verisinin FED’in enflasyon hedefine ulaşmak için yılın geri kalanında kaç adet faiz artışına ihtiyaç duyacağına yönelik beklentilerini de değiştirmesi bekleniyor. 

Analist Tom di Galoma, enflasyonun mayıs ayındaki 4% düzeyinden haziran ayında 3%’e gerilemesini bekliyor. Galoma, “Enflasyon bir miktar da olsa düşünüyor ve çarşamba günkü rakamın da farklı olmasını beklemiyorum. FED’in bu ay bir faiz artışı daha yapmasını ve yılın geri kalanında dengelenmeye gitmesini bekliyorum.” diyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Haziran ayı enflasyon verisi ve ikinci çeyrek bilançoları öncesi bekle ve gör modu

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hariç diğer hisselerdeki zayıflığın satın alınması

3. Piyasa oranlarındaki düşüş

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Sanayi, Sağlık, Finans, Enerji, Tüketici Ürünleri

Zayıf: İletişim, Teknoloji, Kamu Hizmetleri

Öne Çıkan Hisseler

Nvidia (NVDA), Citigroup analisti Christopher Danely’nin şirketin yapay zekâ grafikleri pazarının “en az 90%’ına hakim olacağı” sözlerine rağmen günü 0,8% ekside tamamladı. 

Mobilicom (MOB) hisseleri, insansız hava araçları ve robotik için siber güvenlik teklifleri sağlayıcısının Teledyne Technologies’den (TDY) sipariş aldığını duyurmasının ardından 88% yükseldi.

Cava Group analistlerin şirket hissesini izlemeye başlamasıyla gün sonunda 11,1% ralli yaptı. 

Borsalar, Haftanın İlk Gününde Artıda Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı