Bültenler

Borsalar, Haftalık Kayıplarından Toparlanmaya Başladı

Borsalar, Haftalık Kayıplarından Toparlanmaya Başladı
Google News Icon Takip Et

Yatırımcıların Çin’in emlak sektörü ve ABD enflasyonunun yeniden hızlanabileceğine dair endişelerinin hafiflemesiyle, ABD hisseleri dünü yükselişle tamamladı.

Dün kapanışta; Nasdaq 1,05%, S&P 500 0,58% ve Dow Jones 0,08% yükseldi. 

Analist Yorumu 

Çin’in emlak sektörüne ilişkin endişelerinin, günün erken saatlerinde dünya genelinde riskli varlıklara yönelik iştahı azaltmasına rağmen ABD borsaları dün toparlanma sinyalleri verdi. 

ABD enflasyonunun olası geri dönüşüne ilişkin endişeler de dünkü seansın büyük bölümünde odak noktasıydı ve artan gaz fiyatları da önümüzdeki aylara yönelik endişeleri artırdı. 

Geçtiğimiz perşembe günü açıklanan temmuz ayı enflasyonu verileri, çekirdek enflasyonun son 12 ayda 4,8%’den 4,7%’ye gerilediğini gösterdi, ancak fiyat artışlarına ilişkin endişelere bir son vermek için yeterli olmadı. Ardından cuma günü de temmuz ayı üretici enflasyonu beklentinin üzerinde geldi.

Independent Advisor Alliance analisti Chris Zaccarelli, “Bize göre, piyasa yeniden enflasyon konusunda endişelenmeye başladı. Enflasyonun dikiz aynasında olduğu ve bunu geride bıraktığımız hissi vardı ancak şimdi, enflasyonun beklenenden daha yapışkan olduğuna dair bazı korkular var. Tahvil piyasasında daha yüksek oranlar görüyoruz.” diyor.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. ABD Hazine tahvili getirilerinin gerilemesi

2. Yaz sonu faaliyetlerine paralel olarak piyasaya katılım oranındaki düşüş

3. Süregelen konsolidasyon çabaları

4. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselere yönelik dipten alma ilgisinin piyasayı desteklemesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Teknoloji, İletişim, Sağlık

Zayıf: Kamu Hizmetleri, Enerji, Tüketici Ürünleri

Öne Çıkan Hisseler

United States Steel (X) hisseleri, şirketin dün Cleveland-Cliffs’in (CLF) 7,3 milyar dolarlık satın alma teklifini reddetmesiyle 36,8% ralli yaptı.

Nvidia (NVDA) hisseleri, Morgan Stanley analisti Joseph Moore’un hissenin yapay zekâdan en iyi faydalanacak şirket olmayı sürdürdüğü yorumunun ardından dünü 7,1% artıda tamamladı. 

AMC Entertainment (AMC) hisseleri, Delaware mahkemesinin cuma günü sinema zinciri için revize edilmiş ancak hala tartışmalı bir hisse dönüşüm planını onaylama kararının ardından 35,6% düşüşle kapandı.

Tesla’nın (TSLA), pazar günü Model Y SUV’larının iki versiyonunun maliyetini düşürmesinin ardından hisseler kapanışta 1,2% geriledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı