Bültenler

Borsalar Güne Ekside Başladı

Eylül 12, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar Güne Ekside Başladı

Artan petrol fiyatlarının baskısıyla karşılaşan borsalar, bazı teknoloji hisselerindeki gerilemeyle birlikte güne düşüşle başladı. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,18%, S&P 500 0,27% ve Nasdaq 0,16% geriledi.

📍 Ne Oldu? 

Hisseler tarafında Oracle (ORCL), beklentilerden daha zayıf bir gelir ve gelir beklentisi açıklayarak 10% değer kaybetti. Yazılım şirketi, 12,45 milyar dolar gelir açıkladı ve bu rakam, analistlerin 12,47 milyar dolarlık beklentisinin altında kaldı. 

Oracle’a paralel olarak Amazon (AMZN), Google’ın ana şirketi Alphabet (GOOGL) ve Microsoft (MSFT) gibi diğer bulut şirketleri de geriledi.

Öte yandan artan petrol fiyatları da yapışkan enflasyon ve yavaşlayan küresel ekonomik faaliyete ilişkin endişeleri artırdı. FactSet’e göre ABD ham petrol fiyatları geçen yılın kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

👀 Ne Dediler?

Yatırımcılar artık yarın açıklanması beklenen enflasyon (TÜFE) ve perşembe günü açıklanacak olan üretici enflasyonu (ÜFE) verilerine odaklanmış durumda.

Benjamin F. Edwards’dan Pete Biebel, “Bu haftaki ekonomik rapor menüsü, analistlerin dişlerini geçirmeleri için birkaç cazip meze sunuyor. Bu verilerden herhangi biri beklentilerden çok daha kötü gelirse, muhtemelen piyasada biraz hazımsızlık görülebilir.” yorumunu yapıyor.

📊 Hisse Hareketleri

WestRock (WRK), Smurfit Kappa ile birleşme anlaşmasını tamamlayacağı haberinin ardından 6%’ya yakın yükseldi. 

Apple’ın (AAPL) bugün başlayacak olan ve merakla beklenen iPhone lansman etkinliği öncesinde şirket hissesi, açılış öncesinde yükseldikten sonra 0,6%’ya yakın geriledi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti