Bültenler

Borsalar, Güne Artıda Başladı

Ekim 11, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar, Güne Artıda Başladı

Yatırımcıların yeni enflasyon verilerinden sıyrıldığı ve enerji alanındaki büyük bir birleşmeyi alkışladığı çarşamba gününe borsalar yükselişle başladı. Hazine tahvili getirileri ise geçen hafta ulaştığı 16 yılın en yüksek seviyelerinden gerilemeye devam etti.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,37%, S&P 500 0,40% ve Nasdaq 0,60% yükseldi.

📍 Ne Oldu?

Bugün açıklanan üretici enflasyonu (ÜFE), eylül ayında üretici fiyatlarının 0,5% artarak Dow Jones’un 0,3%’lük artış tahmininin üzerinde geldi. 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi de beklenenden daha yüksek gelen enflasyon verisine rağmen gerileyerek 29 Eylül’den bu yana en düşük seviyesini gördü. 

Öte yandan günü öne çıkan bir diğer gelişmesi de ExxonMobil’in (XOM), bu yıl Wall Street’te açıklanan en büyük birleşme olmak üzere, 59,5 milyar dolar değerindeki tamamı hisseden oluşan bir anlaşmayla Pioneer Natural Resources’ı (PXD) satın alacağı açıklaması oldu. 

👀 Ne Dediler? 

New York Life Investments portföy stratejisi direktörü Lauren Goodwin, “Oranlar düşmeye devam ederse, bunun hisse piyasasında makul bir toparlanmanın birincil itici gücü olacağını düşünüyorum. Bu, aynı zamanda arz ve talep dinamikleriyle de ilgili. Son birkaç gündür, FED söylemleriyle hem biraz rahatladık hem de biraz risk azaltıcı türden alımlar yaptık.” diyor. 

❗ Buraya Dikkat

FED’in bugün akşam saatlerinde sonra açıklanacak olan son toplantısının tutanakları, geçen ay faiz artırımına gitmemeyi tercih eden merkez bankasının faiz artırım döngüsü hakkında daha fazla bilgi verecek.

Yatırımcılar ayrıca yarın açıklanacak olan eylül ayı enflasyon (TÜFE) verisini de bekliyor.

📊 Hisse Hareketleri

Diyaliz hizmetleri sağlayıcısı DaVita’nın (DVA) hisseleri, Novo Nordisk’in (NVO) böbrek hastalığı tedavi çalışmasında Ozempic ilacının yüksek etkisine ilişkin haberlerin ardından 15% değer kaybetti. Novo Nordisk ise 3,1% yükseldi. 

Humana (HUM) hisseleri, şirketin CEO Bruce Broussard’ın 2024’ün ikinci yarısında görevinden ayrılacağı haberlerinin ardından 1,5%’e yakın geriledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti