Piyasa Öncesi

Borsalar, Güçlü İstihdam Verisi Sonrası Düştü

July 7, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar, Güçlü İstihdam Verisi Sonrası Düştü

Dün açıklanan ADP özel sektör istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gelerek faiz beklentilerini yeniden düzenlemesi ve ABD Hazine tahvillerini yükseltmesiyle ekside açılan borsalar günü yine kırmızıda tamamladı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,82%, S&P 500 0,79% ve Dow Jones 1,07% geriledi.

Analist Yorumu 

ADP özel sektör istihdamı, haziran ayında 220 binlik beklentinin oldukça üstünde, 497 bin olarak açıklandı. Verinin açıklanmasının ardından 10 yıllık ABD Hazine tahvili mart ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Gücünü artıran işgücü piyasası da yatırımcıların FED’in faiz planlarına yönelik var olan endişelerini artırdı ve bu durum borsalara olumsuz yansıdı. 

Analist Louis Navallier, “FED’in sıkılaşmaya devam etme planının bir resesyon yaratacağına dair artan korkuların bir yansıması olarak hisselerin 20’ye 1 kırmızıda olduğunu görüyoruz. Piyasalardaki güçlü seyrin ardından hisselerde bir çekilme beklenmedik bir durum değil. Temmuz ayında FED’in faiz artırımından önce birçok bilanço gelecek ve bu da üçüncü çeyrek getirilerinde daha büyük bir etkiye yol açacaktır.” yorumunu yapıyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. ABD Hazine tahvillerindeki artış

2. Yıla güçlü bir başlangıç yapan piyasaların kazançlı bir ilk yarının ardından durgunluğa girebileceği endişeleri

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü:

Zayıf: Emlak, Tüketici Ürünleri, Finans, Ham madde, Kamu Hizmetleri

Öne Çıkan Hisseler

Meta Platforms (META), Twitter’a rakip uygulaması Threads’i uygulamaya koyduğu günü, yani dünü 0,8% ekside tamamladı.

Spirit Airlines (SAVE), JetBlue Airways’in (JBLU) American Airlines Group (AAL) ile ortak girişimine son verdiğini açıklamasının ardından 1% yükseldi. JetBlue, AAL ile Kuzeydoğu ABD’deki ortak girişimini Spirit ile birleşmesini tamamlamaya odaklanmak için sona erdirdiğini söyledi. JetBlue hisseleri 7,2% ve American Airlines hisseleri 2,4% düştü.

ExxonMobil (XOM) doğal gaz fiyatlarındaki düşüşün ikinci çeyrek bilançosuna olumsuz yansıyacağı açıklamaları sonrası hisse 3,7% değer kaybetti.

Borsalar, Güçlü İstihdam Verisi Sonrası Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı