Piyasa Öncesi

Borsalar Güçlü Enflasyon Verisiyle Yükseldi

June 14, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar Güçlü Enflasyon Verisiyle Yükseldi

Mayıs ayı enflasyonu (TÜFE) piyasaların FED’in bugünkü toplantıda faizleri artırmayacağı beklentilerini güçlendirdi. Bu iyimserlik borsalara da olumlu yansıdı ve Nasdaq nisan 2022 zirvesinde kapandı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,83%, S&P 500 0,69% ve Dow Jones 0,43% yükseldi. 

Analist Yorumu 

Bu haftanın gündemini belirleyecek gelişmelerden biri olan enflasyon, mayıs ayında yalnızca 0,1% yükselirken, yıllık enflasyon da 4,9%’dan 4%’e geriledi. Bu düzeyler, en son Mart 2021’de görülmüştü. 

Hâlâ FED’in 2%’lik hedefinin üzerinde seyretse de enflasyondaki bu olumlu gelişme, FOMC’nin bugünkü toplantısında faizleri sabit bırakacağı inancını daha da körükledi. 

Analist Naeem Aslam, “TÜFE verisi FED’in para politikası kapsamında yaz tatiline çıkma zamanının geldiğini ima ediyor. Yani enflasyondaki bu yumuşama, FED’in mücadele edeceği alanlardan birinin zayıflaması demek.” diyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Mayıs ayı enflasyonuna gelen tepkiler

2. Piyasa değeri küçük şirketlerdeki artış

3. UBS’in notunu düşürmesiyle Apple’da görülen zayıflık

4. ABD Hazine tahvillerindeki artış

5. FED’in bugünkü toplantıda faiz artırmayacağı beklentilerinin artması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Ham madde, Sanayi, Finans, Tüketici Ürünleri, İletişim

Zayıf: Kamu Hizmetleri

Öne Çıkan Hisseler

Oracle (ORCL) hisseleri, bilanço açıklamasında yeni yapay zekâ müşterilerle toplam 2 milyar doların üzerinde sözleşmeler yapıldığı haberiyle 0,2% yükseldi. 

Apple (AAPL), pazartesi günü 183 dolarlık rekor düzeyinde kapanmasının ardından UBS’in hissenin “AL” notunu “NÖTR” olarak güncellemesiyle kapanışta 0,3% düştü. 

Borsalar Güçlü Enflasyon Verisiyle Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı