Bültenler

Borsalar Güçlü Banka Bilançolarının Ardından Artıda Açıldı

October 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar Güçlü Banka Bilançolarının Ardından Artıda Açıldı

Yatırımcıların büyük banka bilançolarını inceleyerek başladığı cuma gününe borsalar yükselişle başladı.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,79%, S&P 500 0,55% ve Nasdaq 0,21% yükseldi. 

📍 Ne Oldu?

JPMorgan Chase (JPM) ve Wells Fargo (WFC), bugün üçüncü çeyrek için beklentilerin üzerinde kâr ve gelir rakamlarıyla büyük finans şirketleri için bilançolara start verdi. 

Büyük banka hisseleri yükselirken, ABD Hazine tahvil getirileri geriledi. 10 yıllık Hazine tahvili getirisi 11 baz puanın üzerinde bir düşüşle 4,598%’e geriledi. 

Öte yandan FED yetkililerinin faiz oranlarına ilişkin yorumları da devam etti. Philadelphia FED Başkanı Patrick Harker yaptığı açıklamada merkez bankasının “faiz oranlarını olduğu yerde tutabileceğini” düşündüğünü söyledi.

👀 Ne Dediler? 

Yatırımcılar, bilanço beklentileri ve bir başka olası faiz artışına ilişkin korkuların yanı sıra, endişelerini küresel petrol arzını ve fiyatlarını potansiyel olarak tehdit edebilecek devam eden İsrail-Hamas savaşına da yöneltti.

Ancak Laffer Tengler Investments’ın baş yatırım yetkilisi Nancy Tengler, yatırımcıların boş yere uykularının kaçıyor olabileceğine inanıyor.

Tengler “Hayal kırıklığına uğrayacak bazı şirketlerimiz olacak ama bence bilançolar çoğunlukla yukarı yönde gelerek yatırımcıları şaşırtacak. Yatırımcılar çok kötümser. Şirketlerin bunu oldukça iyi yönetebileceğini düşünüyoruz.” diyor. 

Tengler, hisselerin yılı teknoloji ve sanayi sektörleri öncülüğünde bir ralliyle kapatacağını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

📊 Hisse Hareketleri

UnitedHealth Group (UNS) hisseleri, şirketin analistlerin üçüncü çeyrek beklentilerini aşmasıyla 2,5%’e yakın yükseldi. Dow Jones’un bir parçası olan şirket, 92,4 milyar dolar gelirle hisse başına 6,56 dolar düzeltilmiş kâr açıkladı. Analistler 91,37 milyar dolar gelirle 6,32 dolar hisse başına kâr bekliyorlardı.

JD (JD) hisseleri, Morgan Stanley’nin zayıf tüketici talebiyle şirketin notunu “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine düşürmesiyle 3% geriledi.

Borsalar Güçlü Banka Bilançolarının Ardından Artıda Açıldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC