Bültenler

Borsalar, Gerileyen Tahvil Getirileri Karşısında Yükseldi

January 9, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar, Gerileyen Tahvil Getirileri Karşısında Yükseldi

2024’e dalgalı bir başlangıç yapan borsalar, haftanın ilk işlem gününde ABD Hazine tahvili getirilerinin düşmesinin ardından artıda kapandı.

Dün kapanışta; Nasdaq 2,2%, S&P 500 1,4% ve Dow Jones 0,6% yükseldi.  

✍️ Analist Yorumu 

Hisseler, dün Hazine tahvili getirilerinin gerilemesiyle yükseldi. Gösterge 10 yıllık tahvil getirisi, New York Fed anketinin ABD’de bir yıllık enflasyon beklentilerinin Ocak 2021’den bu yana en düşük seviyesinde olduğunu göstermesinin ardından 4%’ün altına indi.

Yine de hisselerin bu yılki performansı 2024 yılı piyasası için pek iyiye işaret değil. Geçmiş verilere göre, S&P 500’ün yılın ilk beş işlem günündeki hareketi genellikle yılın geri kalanında nasıl performans göstereceğine dair iyi bir gösterge sağlıyor.

Geçtiğimiz cuma günü ABD istihdam piyasasına ilişkin beklenenden güçlü veriler ve hizmet sektörü anketinin tahminlerden zayıf gelmesi, Fed politikasının gidişatına ilişkin belirsizliği özetler nitelikte oldu. 

Perşembe günkü aralık ayı enflasyon (TÜFE) rakamları ve cuma günkü üretici enflasyonu (ÜFE) verileri de dahil olmak üzere bu hafta yayınlanacak enflasyon verileri yakından izlenecek.

Morgan Stanley’den Chris Larkin “Bu haftanın enflasyon verileri, geçen haftaki gerilemenin radarda bir anlık bir görüntü mü yoksa daha büyük bir şey mi olduğunu belirleyebilir. S&P 500, 1991’den bu yana dokuzuncu kez yıla üst üste üç gün düşüşle başladı ve istihdam verileri, işgücü piyasasının hâlâ normal olduğunu gösterdi.” yorumunu yapıyor. 

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, güçlü bir 2023’ün ardından yeni yıla dalgalı bir başlangıç yaptı. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Geri Dönüş Geliyor Mu?

Hisseler, yılın başlangıcındaki haftalık kayıpların ardından bu haftaya toparlanarak başladı. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq, başta çip şirketlerinin rekor performanslarıyla en yüksek kazancı elde eden endeks oldu. Öte yandan Dow, Boeing’in (BA) düşüşünün mavi çip endeksi üzerinde ağırlık oluşturmasıyla yalnızca yarım puan kadar yükseldi.

🤖 2. Nadir Bir Hata

Borsalar, Gerileyen Tahvil Getirileri Karşısında Yükseldi

Hatırlarsan, New York Times (NYT) ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI’a, yayın materyalinin yapay zekâ teknolojisinin eğitiminde kullanılmasının ardından telif hakkı ihlali nedeniyle dava açtı. ChatGPT ne yanıt verdi dersin? “Burada görülecek bir şey yok”. Microsoft (MSFT) “Eğitim adil kullanımdır ancak yapılması gereken doğru şey bu olduğu için vazgeçme olanağı sağlıyoruz.” dedi ve belirli içeriğin “yeniden canlandırılması” olarak adlandırılan durumun “sıfıra indirmek için çalışılan nadir bir hata olduğunu” ekledi. Ancak bir yıldan fazla bir süre önce piyasaya sürülmesinden bu yana popülaritesi hızla artan ChatGPT’nin işten kaytardığını iddia eden tek kuruluş Times değil. Kurgusal olmayan ve kurgu yazarları, OpenAI’a çalışmalarını kendi rızaları olmadan teknolojiyi eğitmek için kullandıkları iddiasıyla dava açtı.

Borsalar, Gerileyen Tahvil Getirileri Karşısında Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, MarketWatch