Piyasa Öncesi

Borsalar, Geçen Haftaki Momentumu Yakalamada Zorlanıyor

June 20, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar, Geçen Haftaki Momentumu Yakalamada Zorlanıyor

Dün Juneteenth Tatili sebebiyle kapalı olan borsalar, bugün açılışta geriledi.

Geçen haftaki ortalamalarında, Nasdaq ve S&P 500 2021’den bu yana haftalık rekorlarını kırsa da salı gününe Dow Jones 0,72%, S&P 500 0,56% ve Nasdaq 0,32% düşüşle başladı.

📍 Ne oldu? 

Yatırımcı odağında FED’in faiz kararının yer aldığı geçtiğimiz hafta, yatırımcıların faiz artışı döngüsüne kısa da olsa bir mola verildiği inancı piyasalardaki ralliyi beslemişti. Ancak yatırımcılar, geçen haftaki güçlü piyasa seyrinin, ekonomik verilerin az olduğu kısaltılmış mevcut işlem haftasında nasıl devam edeceğini ölçmeye çalışıyor.

🔎 Ne dediler?

Morgan Stanley analisti Mike Wilson “Piyasa katılımcılarının potansiyel yeni bir boğa piyasasını kaçırmaktan çekinmesiyle hisse piyasalarının olabildiğince gergin olduğuna inanıyoruz.” yorumunu yapıyor. 

👀 Makroekonomik Gelişmeler

Bugün açıklanan ABD yeni inşaatlar verisi, mayıs ayında 1,39 milyon olan Wall Street beklentilerini aşarak 1,63 milyona ulaştı.

❗️ Buraya Dikkat

Bilançolar kapsamında bugün yatırımcıların odağında teslimat devi FedEx (FDX) rakamları yer alacak.

New York FED Başkanı John Williams ve FED Başkan Yardımcısı Michael Barr bugün New York’taki bir kurumsal yönetişim etkinliğinde konuşma yapacak. 

📊 Hisse Hareketleri

Philip Morris (PM) hisseleri, Citi’den aldığı not güncellemesiyle açılışta 1,09% yükseldi. Banka, şirketin “NÖTR” notunu “AL” olarak güncelledi ve 12 aylık ortalama hedef fiyatını 8 dolar artışla 117 dolara taşıdı. 

Alibaba (BABA) CEO Daniel Zhang’in görevden alınacağı ve yerine Alibaba’nın orta kurucularından Eddie Wu’nun geleceği açıklamaları sonrası 4,43% geriledi. 

Avis Budget (CAR) Morgan Stanley’den aldığı olumlu yorumlarla açılışta 6,74% değer kazandı. Analist Adam Jonas, şirketin “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak güncelledi ve 12 aylık ortalama hedef fiyatını 182 dolardan 230 dolara taşıdı. 

Warner Bros Discovery (WBD) medya ve eğlence konglomeratının “The Flash” filminin, vizyondaki ilk üç gününde sektörün 75 milyon dolar ile 85 milyon dolar beklentilerinin altında, 55 milyon dolar elde etmesiyle açılışta 2,77% düştü. 

Borsalar, Geçen Haftaki Momentumu Yakalamada Zorlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC