Piyasa Öncesi

Borsalar, FED’in Faiz Artışı Sonrası Geriledi

May 4, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar, FED’in Faiz Artışı Sonrası Geriledi

FED, dün akşamki toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan daha artırdı ancak FED Başkanı Jerome Powell, uzun süredir devam eden agresif parasal sıkılaşmanın sona erebileceği sinyalini verdi.

Powell, “faizleri sabit bırakma kararının” dünkü toplantıda verilmediğini belirtirken, enflasyonu yeniden 2%’lik hedefe indirmek için önlerinde “uzun bir yol” olduğunu söyledi. Powell ayrıca işgücü piyasasındaki güçlü talebin devam ettiğini ve FED’in gerekirse yeni eylemler alabileceğini belirtti. 

FED faiz kararı sonrası kapanışta; Nasdaq 0,5%, Dow Jones 0,8% ve S&P 500 0,7% düştü.

Analist Yorumu 

Analist Vishal Khanduja, FED politika yapıcılarının faizleri sabit bırakma kararı vermeden “ekonomi farklı yönlere giderse manevra yapabilmek için” alan açacaklarını söyledi ve “Bu, yapacakları son faiz artışı olabilir. Piyasa artık 2023’ün sonuna doğru birkaç faiz indirimi bekliyor.” dedi. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. FOMC faiz kararı ve FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları sonrası hafif kayıplar

2. Bölgesel banka hisselerindeki ılımlı artışın piyasaları sakinleştirmesi

3. ABD Hazine tahvillerindeki düşüş

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü:

Zayıf: Enerji, Finans Hammadde, Teknoloji, Tüketici Ürünleri

Öne Çıkan Hisseler

Kraft Heinz (KHC), beklentilerin üzerinde gelen bilançosu ve olumlu yıl sonu öngörüleriyle kapanışta 2% yükseldi. 

CVS Health (CVS), güçlü kâr açıklamasına rağmen yıl sonu için kötümser beklentiler açıklayarak dünü 3,7% ekside tamamladı.

Advanced Micro Devies (AMD) yapay zekâ ve veri merkezi satışlarının 2023’ün ikinci yarısında güçlü performansını koruyacağını ancak zayıflayan masaüstü bilgisayar pazarında kârlılığın artması için bir toparlanma gerektiğini belirtti. AMD, gün sonunda 9,2% değer kaybetti.

Starbucks (SBUX), beklentileri aşan bilanço açıklamasına rağmen yeni CEO’nun selefinin yıllık beklentilerini korumasıyla dün 9,2% düştü. 

Borsalar, FED’in Faiz Artışı Sonrası Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı