Bültenler

Borsalar Fed Yetkililerinden Destek Buldu

November 29, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Fed Yetkililerinden Destek Buldu

Fed politika yapıcılarının faiz artırımlarının tamamlandığı yönündeki umutları güçlendiren açıklamalarının ardından, yatırımcıların kasım ayındaki ralliyi devam ettirme çabalarıyla ABD borsaları artıda kapandı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,29%, S&P 500 0,10% ve Dow Jones 0,24% yükseldi. 

Analist Yorumu 

Haftanın ilk işlem gününde görülen hafif gerilemenin ardından, hisseler dün güçlü kasım ayı performansını sürdürebilmek için yeniden atağa geçti.

Fed guvernörü Christopher Waller, dün yaptığı açıklamada ekonomideki soğuma işaretlerinin hedef enflasyon oranını 2%’ye geri getirebilecek düzeyde olduğunu söyledi. Ancak Waller, şimdilik daha fazla faiz artırımının gerekli olup olmadığının net olmadığını belirtti.

Waller, Fed’in faiz oranlarını belirleyen komitesinin daha “şahin”, yani sıkı para politikaları savunucusu üyelerinden biri olarak kabul ediliyor ve tarihsel olarak daha yüksek faiz oranlarını destekleme eğiliminde. Dolayısıyla Wall Street, Waller’ın yumuşayan tonunu yakından takip ediyor.

B. Riley Wealth piyasa stratejisti Art Hogan, “Waller henüz o kadar da güvercin tonda konuşmadı. Fed’in pek çok konuşması uçuruma sürükleme eğilimindeyken, yeni olan bu söylem piyasayı hareketlendiriyor.” yorumunu yapıyor.

Elbette, faizlerin bundan sonra nereye gideceği konusunda görüş ayrılıkları var. Yine dün, merkez bankasının bir başka şahini olarak anılan Fed guvernörü Michelle Bowman, enflasyonu düşürme mücadelesinde “federal fon oranının daha da artırılması gerektiği” beklentisinde olduğunu söyledi.

CME FedWatch aracına göre yatırımcılar şu anda Fed’in gösterge faiz oranını mevcut seviyesinde tutma ihtimalini 96% olarak fiyatlıyor. Fed’in bir sonraki faiz oranı kararını 14 Aralık’ta açıklanması planlanıyor. Yatırımcılar şimdilik Mart 2024 toplantısında 25 baz puanlık bir faiz indirimine yaklaşık 33% ihtimal veriyor.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Crowdstrike (CRWD), Intiut (INTU) ve Netapp (NTAP) gibi şirket bilançolarının takip edilmesi

2. Ekim ayındaki 99,1 seviyesinden kasım ayında 102’ye yükselen tüketici güveni endeksi verisine gelen tepkiler

3. Fed guvernörü Christopher Waller’ın enflasyonun gelecek aylarda soğumaya devam etmesi durumunda Fed’in faiz oranlarını düşürmeyi değerlendirebileceğine ilişkin açıklamaları

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Kamu Hizmetleri, Tüketici Ürünleri, Ham Madde, Emlak, İletişim, Teknoloji

Zayıf: Sağlık, Sanayi

Öne Çıkan Hisseler

Boieng (BA) hisseleri, RBC Capital Markets’ın BA notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine yükseltmesi ve hedef fiyatını 200 dolardan 275 dolara taşımasının ardından 1,4% yükseldi. Analistler, 2024 yılının havacılık şirketi görünümü için, Max ve 787 hava araçlarındaki uygulamaların iyileştirilmesi de dahil olmak üzere “olumlu” olmasını bekliyor. 

Avidity Biosciences (RNA), Bristol Myers Squibb (BMY) ile kardiyovasküler işbirliğinin genişetildiği açıklamasının ardından dünü 15% artıda tamamladı. Avidity yeni tip RNA terapötikleri geliştiriyor ve Bristol Myers Squibb klinik gelişimin yanı sıra işbirliğine bağlı ruhsatlandırma ve ticarileştirme maliyetlerini finanse ediyor.

Borsalar Fed Yetkililerinden Destek Buldu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı