Bültenler

Borsalar, FED Tutanakları Sonrası Yeşilde Kapandı

October 12, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar, FED Tutanakları Sonrası Yeşilde Kapandı

Yatırımcıların FED’in son politika toplantısının tutanaklarını ve toptan eşya fiyatlarının beklenenden daha fazla arttığını gösteren eylül ayı üretici enflasyonu verilerini sindirdiği çarşamba günü borsalar yükseldi. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,71%, S&P 500 0,43% ve Dow Jones 0,19% yükseldi.

Analist Yorumu 

ABD borsaları, FED’in eylül ayı politika toplantısının tutanaklarının, yetkililerin ekonominin gelecekteki gidişatı konusunda “oldukça belirsiz” olduklarını ve faiz oranı politikasına toplantıdan toplantıya dikkatli bir yaklaşımla devam etmeye karar verdiklerini göstermesinden destek aldı. 

Tutanaklarda, “Katılımcıların büyük çoğunluğu ekonominin gelecekteki gidişatının son derece belirsiz olduğunu değerlendirmeye devam etti.” denild.

Capital Economics analistleri “Veri bağımlılığının son dönemdeki mesajını yineleyerek, tutanakların belirgin bir şekilde şahin ya da güvercin olduğunu iddia etmek zor olacak. Her ne kadar ‘katılımcıların çoğunluğu gelecek bir toplantıda hedef federal fon oranının bir kez daha artırılmasının muhtemelen uygun olacağını’ teyit etse de, bu oybirliğinden uzak bir görüştü.” yorumunu yaptı.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Uzun vadeli ABD Hazine tahvili getirilerindeki düşüş

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki görece güçlü görünüm

3. Eylül ayı enflasyon (TÜFE) verisi öncesi belirsizlik

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Emlak, İletişim, Kamu Hizmetleri, Teknoloji, Sanayi

Zayıf: Enerji, Tüketici Ürünleri, Sağlık

Öne Çıkan Hisseler

ExxonMobil (XOM) 59,5 milyar dolar değerinde bir hisse anlaşmasıyla Pioneer Natural Resources’ı (PXD) satın alacağı gelişmelerinin ardından 3,6% ekside kapandı. 

Diyaliz hizmetleri sağlayıcısı DaVita (DVA) ve Fresenius Medical Care (FMS) hisseleri, Novo Nordisk’in böbrek yetmezliğine karşı etkili ilacının deneme başarısının böbrek diyaliz hizmetleri şirketlerini olumsuz etkileyeceği beklentisiyle sırasıyla 16,7% ve 17,6% değer kaybetti. 

Borsalar, FED Tutanakları Sonrası Yeşilde Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı