Bültenler

Borsalar Fed Haftasına Karışık Başlama Yolunda

Borsalar Fed Haftasına Karışık Başlama Yolunda
Google News Icon Takip Et

Geçen haftaki beklenenden sıcak üretici ve tüketici enflasyonu verilerinin ardından kırmızıda kapanan borsalarda, bu haftaki bir dizi şirket etkinliği ve Fed’den gelecek faiz açıklamaları öncesi temkinli bir tavır izleniyor. 

Geçen hafta kapanışta; Nasdaq 0,96%, S&P 500 0,65% ve Dow Jones 0,49% geriledi. 

✍️ Analist Yorumu 

Geçen haftanın son işlem günü, hisseler, borsa yatırım fonları ve hisse endekslerine bağlı opsiyonların vadesinin aynı anda dolduğu üç aylık bir etkinlik gerçekleşti. Bu tür varlıkların 5 trilyon dolardan fazlasına bağlı opsiyonlar geçen hafta sona erdi. 

Bu olay mart, haziran, eylül ve aralık aylarının üçüncü cuma günü olmak üzere yılda dört kez gerçekleşiyor. Bu gün, tarihsel olarak dalgalı bir görünüme ve büyük fiyat dalgalanmalarına sahne olmasıyla biliniyor.

Geçen hafta da piyasalar için çalkantılı bir hafta oldu. Gösterge S&P 500 beş günün dördünde ekside seyertti ancak kazanç elde ettiği tek seansta 1% yükseldi. 

Bu seans da salı günüydü ve yatırımcılar, beklenenden daha sıcak gelen tüketici fiyat endeksi raporunu, verilerin Fed’in beklenen faiz indirimi yörüngesini değiştirmek açısından fazla bir şey yapmadığını düşünerek umursamadı. 

Ancak, perşembe günü beklenenden daha sıcak gelen üretici fiyat endeksi ve daha zayıf gelen perakende satış verilerinin olumsuz etkilerini görmezden gelmek daha zor oldu.

Cestrian Capital Research yatırım grubu lideri Alex King, “Mart ayının ikinci yarısı, her yıl birinci çeyrek opsiyonlarının sona ermesi ve ardından gelen FOMC toplantısı ile domine edilir. Bu olaylar birlikte ele alındığında, 2009 birinci çeyrek sonu (ayıdan boğaya), 2020 birinci çeyrek sonu (ayıdan boğaya) ve 2022 birinci çeyrek sonunda (boğadan ayıya) olduğu gibi piyasada bir görünüm değişiklikliğinin ana katalizörü olabilir.” yorumunu yapıyor. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Endekslerin zirveler gördüğü rallinin ardından bir geri çekilmenin yaklaştığı beklentisi

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki kayıpların piyasalara olumsuz yansıması

3. ABD Hazine tahvili getirilerinin yükselmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Ham Madde, Sanayi

Zayıf: Teknoloji, Temel Tüketim Malları, Sağlık, Emlak, İletişim

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Nvidia etkinliğinden Fed kararına, yeni hafta borsalar için oldukça hareketli geçecek. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Fed Güldürecek mi Üzecek mi?

Hisseler haftaya bekle ve gör modunda başlıyor. Üç büyük ABD endeksin hepsi en az iki haftadır üst üste kayıplar yaşadı. Geçtiğimiz hafta beklenenden daha yüksek gelen enflasyon verileri, yatırımcıların Fed’in faiz oranlarını düşürmeye başlamak için umulandan daha uzun süre bekleyebileceği yönündeki endişelerini körükledi. Salı günü iki günlük görüşmelerine başlayacak olan Fed toplantısının ardından tüm gözler Başkan Jerome Powell’ın konuşmasında olacak. Merkez bankası gündeminin yanı sıra Nike (NKE) ve FedEx (FDX) başta olmak üzere birkaç büyük şirket bu hafta bilançolarını açıklayacak.

💼 2. Teknoloji Dalgalanmaları

Borsalar Fed Haftasına Karışık Başlama Yolunda

ABD’de işten çıkarılan teknoloji çalışanları, sektörde çalışanlar için acımasız bir dönemin ardından iş bulmaya çalışıyor. Bu yıl aralarında Apple (AAPL), Amazon (AMZN), PayPal (PYPL), IBM (IBM) gibi şimdiye kadar 200’den fazla teknoloji şirketi 50 binden fazla çalışanı işten çıkardı. Bu görünüm, 2001’deki dot-com çöküşünden bu yana teknoloji sektöründe en fazla işten çıkarmanın yaşandığı 2023 yılını takip ediyor. İşlerini kaybeden çalışanlar şimdi, daha önce sahip olduklarından daha az ücret ödeyebilecekleri roller için rekabetçi bir pazarla karşı karşıya.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing