Bültenler

Borsalar FED Desteğiyle Artıda Kapandı

November 2, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar FED Desteğiyle Artıda Kapandı

ABD borsaları, FED’in beklentilere paralel bir şekilde faizleri sabit bırakması ancak faiz artışlarına kapıyı açık bıraktığı dünkü açıklamaların ardından sert bir yükselişle kapandı.

Dün kapanışta; Nasdaq 1,64%, S&P 500 1,05% ve Dow Jones 0,67% yükseldi. 

Analist Yorumu 

Dünün en merakla beklenen gündemi kapsamında FED, faiz oranlarını beklenildiği üzere 5,25%-5,5% aralığında sabit bıraktı. 

Yetkililer enflasyonun yüksek seyretmeye devam ettiğini, istihdam artışlarının “ılımlı” ancak “güçlü görünümünü sürdürdüğünü” söyledi. ABD ekonomisinin “üçüncü çeyrekte güçlü bir hızla genişlediğini” de eklediler.

Morgan Stanley’in baş ABD ekonomisti Ellen Zentner “Bize göre açıklama dengeli oldu. FED bir yandan sıkılaştırma eğilimini yumuşatmamayı tercih etti. Öte yandan, ekonomi üzerinde baskı yaratabilecek faktörleri sıralarken, daha önce belirtilen kredi koşullarının yanı sıra finansal koşulları da dikkate aldı.” diyor. 

FED Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısında, merkez bankacılarının daha sıkı finansal koşullara ilişkin görüşleri sorulduğunda; artan uzun vadeli Hazine getirileri, daha güçlü dolar, düşük hisse fiyatları ve diğer faktörler de dahil olmak üzere, bu daha sıkı koşulların gelecekteki para politikası kararlarını potansiyel olarak etkileyebileceğini söyledi. 

Ayrıca FED’in faiz oranı politikasının enflasyonu düşürmek için yeterince yüksek olduğu konusunda “henüz emin olmadığını” ve faiz indirimlerinin şu anda masada olmadığını belirtti.

TBH Advisors kurucusu David Merrell, “Benim en büyük çıkarımım, FED’in daha sıkı finansal ve kredi koşullarını kabul ettiği ancak hâlâ oldukça güçlü ekonomik faaliyet gördükleridir.” yorumunu yapıyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki görece güçlü görünüm

2. FOMC’nin faiz kararı ve FED Başkanı Powell’ın açıklamalarına gelen tepkiler

3. Piyasaların toparlanma eşiğinde olduğu hissi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Teknoloji, İletişim, Kamu Hizmetleri, Finans, Emlak, Sanayi

Zayıf: Enerji, Tüketici Ürünleri

Öne Çıkan Hisseler

WeWork (WE) hisseleri, şirketin iflas başvurusunda bulunmaya hazırlandığı haberlerinin ardından 47% geriledi. 

Advanced Micro Devices (AMD) içinde bulunduğumuz çeyrek döneme ilişkin zayıf tahminler sunsa da üçüncü çeyrekte analist beklentilerini aşan güçlü bilançosuyla 9,7% yükseldi. 

Borsalar FED Desteğiyle Artıda Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı