Bültenler

Borsalar Faiz Öncesinde Düşüşte

Eylül 19, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar Faiz Öncesinde Düşüşte

Wall Street FED’in bugün başlayan faiz toplantısına yönelik güncellemeleri izlerken, borsalar güne ekside başladı. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,41%, S&P 500 0,51% ve Nasdaq 0,75% geriledi.

📍 Ne Oldu?

FED’in iki gün sürecek ve yarın akşam faiz kararının açıklanmasıyla sonuçlanacak toplantısı bugün başlıyor.

CME Group’un FedWatch aracına göre, FED’in yarın faizleri artırması beklenmiyor ve yatırımcılar merkez bankasının bir artışa gitmeme olasılığını 99% olarak fiyatlıyor. Öte yandan kasım ayında bir faiz artırımı olasılığına ise 29% ihtimal veriliyor. 

FED yarın faiz kararının yanı sıra piyasa tahminlerini de sunacak. Yatırımcılar, enflasyon ve faiz oranlarının gelecekteki seyrine ilişkin yorumları izleyecek.

Öte yandan grevdeki United Auto Workers sendikası liderleri, cuma gününe kadar taraflar arasında ilerleme kaydedilmemesi halinde daha fazla işçinin greve gitmeye hazırlandığını açıkladı.

UAW ile görüşmeleri süren Detroit Üçlü’sünden Stellantis (STLA) bugün yaklaşık 2% yükselirken, General Motors (GM) ve Ford Motor (F) sırasıyla yaklaşık 0,8% ve 0,1% yükseldi.

👀 Ne Dediler?

America Capital Management Yatırım Başkanı Joseph Gaffoglio, “FED, ABD ekonomisinde yumuşak inişe odaklanmaya devam ediyor. Tüketici harcamaları yaz ayları boyunca güçlü kalsa da, pandemi sırasında alınan teşvik ödemelerinden elde edilen tasarrufların nihayet tükenmesi ve birçok genç Amerikalının öğrenci kredisi ödemelerine yeniden başlama ihtimaliyle karşı karşıya kalması nedeniyle harcamaların yavaşlamaya başlayacağını tahmin ediyoruz.” yorumunu yapıyor. 

📊 Hisse Hareketleri

Carnival (CCL) ve Royal Caribbean Group (RCL) hisseleri, Truist’ten gelen not artışlarıyla 2% yükseldi. Truist, Carnival’in “SAT” notunu “TUT” seviyesine, Royal Carribbean’ın “TUT” notunu “AL” seviyesine yükseltti. 

Starbucks (SBUX), TD Cowen’ın Çin’deki “endişe verici” görünüm sebebiyle şirket notunu düşürmesiyle 1,2% geriledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti