Bültenler

Borsalar, Faiz Kararı Öncesi Ekside Kapandı

September 20, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar, Faiz Kararı Öncesi Ekside Kapandı

FED’in bugün açıklayacağı faiz kararı öncesinde, yükselen petrol fiyatları ve tahvil getirileri karşısında borsalar dünü düşüşle tamamladı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,23%, S&P 500 0,31% ve Dow Jones 0,21% geriledi. 

Analist Yorumu 

FED günü geldi çattı. Merkez Bankası’nın bugünkü toplantısının ardından politika faizini 5,25% ile 5,50% aralığında sabit bırakması bekleniyor. Ancak asıl sorun, bundan sonra ne olacağını tahmin etmek.

Yatırımcılar, inatçı enflasyonist baskılar nedeniyle gelecekteki faiz artışlarına ilişkin açıklamalar konusunda temkinli davranıyor. Raymond James baş ekonomisti Eugenio Alemán piyasaların “kesinlik aradığını ve FED’in ise bunu onlara vermek istemediğini” söylüyor.

Alemán, Raymond James’in 2023’te bir faiz artırımı daha beklediğini ve ilk faiz indiriminin 2024’ün üçüncü çeyreğinde gerçekleşmesini tahmin ettiğini belirtti. 

Öte yandan enflasyon tehdidi, en çok da petrol fiyatlarında devam ederken Alemán, petrol ve gaz fiyatlarının tüketici enflasyon beklentilerinin en önemli belirleyicilerinden bazıları olduğunu söyledi.

Vanguard ekonomisti Joe Davis de “Yumuşak bir iniş hâlâ mümkün ancak bize göre pek olası değil çünkü ekonomide talep yavaşlamadan hedefe doğru beklenmedik bir ‘acısız dezenflasyon süreci’ gerektirecektir.” yorumunu yaptı. 

Davis, bugün FED’in bir kez daha faiz artırımına ara vermesini beklediğini ancak merkez bankasının sıkılaştırmayı gerçekten tamamlaması için üç faiz artırımı daha yapması gerektiğini söyledi.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. FOMC’nin faiz açıklaması öncesi bekle ve gör modu

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki toparlanmanın piyasaları desteklemesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Sağlık, İletişim

Zayıf: Tüketici Ürünleri, Sanayi, Emlak 

Öne Çıkan Hisseler

Instacart (CART) hisseleri, halka arz fiyatının 40%’ın üzerinde açılmasıyla dün Wall Street’te büyük bir açılış yaptı. Şirket, pazartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, 22 milyon hisseden oluşan halka arzının hisse başına 30 dolardan fiyatlandığını ve bunun beklenen aralığın en üstünde olduğunu söylemişti.

Block (SQ) hisseleri, yönetimdeki değişikliklere ilişkin haberlerin ardından dünü 2,8% ekside tamamladı. 

Borsalar, Faiz Kararı Öncesi Ekside Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı