Bültenler

Borsalar Eylülün Son Haftasına Düşüşle Başladı

September 25, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar Eylülün Son Haftasına Düşüşle Başladı

Geçen haftaki dalgalı seyrin ardından borsalar haftanın ilk gününde ekside açıldı. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,19% gerilerken, S&P 500 0,15% yatay seyretti ve Nasdaq 0,05% yükseldi. 

📍 Ne Oldu?

FED’in daha uzun süre daha yüksek faiz oranları sinyali vermesi ve tahvil getirilerinin yükselmesi nedeniyle hisseler bu ay oldukça zorlandı. Piyasalar ayrıca mevsimsel olarak zayıf geçen işlem ayında ham petroldeki ralli ve dolardaki kazanç serisiyle de mücadele etti.

S&P 500 eylül ayında 4%’ten fazla düşerek üst üste ikinci ayını ekside ve aralık ayından bu yana en kötü ayını geçirmeye hazırlanıyor. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq, büyüme hisselerinin satışların yükünü taşıması nedeniyle aynı dönemde 6% geriledi ve aralık ayından bu yana en büyük aylık kaybına yöneldi. Dow ise bu ay 2% ile daha ılımlı bir düşüş yaşadı.

👀 Ne Dediler?

LPL Financial stratejisti Adam Turnquist, “Bir kez daha, faizlerdeki hareketin hisse piyasalarının kaldıramayacağı kadar hızlı olduğu kanıtlandı. Son kırılma, getirilerin ne kadar yükseleceği sorusunu gündeme getiriyor ve bu da risk duyarlılığı üzerinde baskı oluşturmaya devam edebilecek önemli bir soru.” yorumunu yapıyor. 

📊 Hisse Hareketleri

AstraZeneca (AZN) hisseleri, Jefferies’in şirketin “TUT” notunu “AL” seviyesine taşımasıyla 1%’e yakın yükseldi. Söz konusu not güncellemesi, şirketin Japon Daiichi Sankyo ile ortak geliştirdiği meme kanseri tedavilerinden birinin cuma günü geç aşama bir denemede olumlu sonuçlar vermesinin ardından geldi.

Urban Outfitters (URBN) ve Foot Locker (FL), Jefferies’in şirket notlarını “TUT” seviyesine düşürmesiyle sırasıyla 1,10% ve 4,17% değer kaybetti.  

Borsalar Eylülün Son Haftasına Düşüşle Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC