Bültenler

Borsalar Eylüle Kırmızıda Başladı

September 5, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar Eylüle Kırmızıda Başladı

ABD borsaları, üç günlük tatilin ardından yeni haftanın ilk gününde ekside açıldı. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,15%, S&P 500 0,29% ve Nasdaq 0,35% geriledi. 

📍 Ne Oldu? 

Goldman Sachs, uzun tatil hafta sonu tatili sırasında resesyon beklentisini 15%’e düşürdü ve FED’in bu ayın sonundaki politika toplantısında faiz artırımına gitmeyeceğini tahmin ettiğini söyledi.

Bu, piyasa için iyi bir haber olarak görülse de, yatırımcılar tarihsel olarak hisseler için en zayıf ay olan eylülün mevsimsel etkileriyle mücadele etmek zorunda. 

Tabii yine de Dow ve Nasdaq’ın temmuzdan bu yana en iyi performanslarını sergilemesi ve S&P 500’ün hazirandan bu yana en iyi haftasını kaydetmesi nedeniyle bazı teknik göstergeler geçen hafta yatırımcılara umut verdi.

👀 Ne Dediler?

LPL Financial stratejisti Adam Turnquist, “Tarih tekerrür etmese de, bu yılki yükseliş ivmesi eylül ayının o kadar da kötü geçmeyebileceğini gösteriyor.” yorumunu yaptı. 

Buraya Dikkat!

Yatırımcılar, FED’in eylül ayı politika toplantısı öncesinde ekonomik verileri incelemeye devam edecek. Geçen hafta ABD tarım dışı istihdam verisinin işsizlik oranının bir yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştığını göstermesiyle yavaşlayan ekonomiye dair yeni işaretler ve gevşeyen fiyat baskıları göz önündeydi. 

📊 Hisse Hareketleri

Oracle (ORLC) hisseleri, Barclays’in şirketin notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine taşımasıyla 1%’e yakın yükseldi. Şirket, Oracle’ın bulut segmentinin yapay zekâ coşkusundan yararlanabileceğini düşünüyor. 

Brady (BRC) beklentilerin üzerinde gelen ikinci çeyrek bilançosunun ardından 13%’e yakın ralli yaptı. Şirketin 1,04 dolarlık hisse başına kârı, analistlerin 0,93 dolar seviyesindeki beklentisini aştı. 

Warner Bros Discovery (WBD) Hollywood’da yazar ve oyuncuların süregelen grevlerinin, nakit akışında 300 milyon ile 500 milyon dolar aralığında olumsuz bir etkiye yol açabileceği uyarısında bulunduktan sonra hisseler 1,4% geriledi ancak açılıştan kısa bir süre sonra toparlanarak 2%’in üzerinde yükseldi.

Borsalar Eylüle Kırmızıda Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC