Bültenler

Borsalar, Eylül Ayını Düşüşle Tamamlama Yolunda

September 26, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar, Eylül Ayını Düşüşle Tamamlama Yolunda

Dün görülen kazançların ardından borsalar, eylül ayındaki satış baskılarının Wall Street’i etkisi altına almasıyla düşmeye devam etti.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,47, S&P 500 0,58% ve Nasdaq 0,66% geriledi.

📍 Ne Oldu?

JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, enflasyonu düşürmek için faiz oranlarının daha da yükselmesi gerekebileceği uyarısında bulunarak, borsalardaki düşüş eğilimini artıran açıklamalar yaptı. 

Dimon’un açıklamalarının ardından banka hisseleri de geriledi ve Wells Fargo & Company (WFC) ile Morgan Stanley (MS) 1%’in üzerinde değer kaybetti. 

Bu hareketler piyasanın bu ayki kayıplarına katkıda bulunabilecek nitelikte. Eylül ayında Nasdaq 5,4% düşerken, S&P 500 ve Dow sırasıyla 3,8% ve 2,1% değer kaybetti.

Bu ay hisse piyasalarını aşağı çeken katalizörler arasında FED’in gelecek yıl daha az faiz indirimi öngördüğü uyarısı da yer alıyor. Bu haber, 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisini 2007’den bu yana görülmeyen seviyelere çıkardı.

Yatırımcılar bu hafta ayrıca Washington’daki müzakerelerle boğuşuyor çünkü milletvekilleri, Kongre’nin bir harcama tasarısı üzerinde anlaşamaması halinde 1 Ekim gibi erken bir tarihte gerçekleşebilecek bir hükümet kapanmasını önlemeyi umuyor.

👀 Ne Dediler?

Sanctuary Wealth yatırım stratejisti Mary Ann Bartels, “Ekim ayı yılın en dalgalı aylarından biri olma eğiliminde olsa da aynı zamanda genellikle büyük satın alma fırsatları gördüğümüz aydır. Çünkü piyasalar için yılın mevsimsel olarak güçlü dönemleri olan kasım ve aralık aylarından hemen öncedir.” yorumunu yapıyor.

📊 Hisse Hareketleri

Fisker (FSR) hisseleri, Bank of America’nın şirketi “AL” notuyla yeniden izlemeye başlamasıyla 11%’in üzerinde yükseldi. Şirket ayrıca Ocean aracı teslimatını günlük 300 adede çıkarmayı planladığını açıkladı.

Tesla (TSLA), Avrupa Birliği’nin elektrikli araç devine Çin’e yaptığı ihracatlar nedeniyle soruşturma açacağı haberleri üzerine 1%’in üzerinde geriledi.

Barclays (BCS) Morgan Stanley’nin banka notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltmesiyle 3% değer kazandı. Morgan Stanley analistleri, bu kararın arkasında bankanın kredi kartı segmentindeki büyüme ve iyileşen yatırım bankacılığı görünümü olduğunu belirtti. 

Borsalar, Eylül Ayını Düşüşle Tamamlama Yolunda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC