Bültenler

Borsalar Enflasyon Haftasını Karışık Tamamladı

January 16, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Enflasyon Haftasını Karışık Tamamladı

Borsalar, enflasyon verilerinin damgasını vurduğu geçtiğimiz haftayı karışık tamamladı. Ayrıca yatırımcılar, cuma günü açıklanan bilançoları da yakından izledi. 

Geçtiğimiz hafta kapanışta; Nasdaq 0,1% ve S&P 500 0,1% yükselirken, Dow Jones 0,3% düştü. 

✍️ Analist Yorumu 

S&P 500 geçtiğimiz haftayı ekside tamamlasa da hâlâ rekor seviyesinin yalnızca 0,3% altında seyrediyor. 

Endeksteki söz konusu düşüş, ağırlıklı olarak Delta Air Lines’ın (DAL) ekonomi ve tedarik zincirine yönelik endişeleriyle 2024 tahminlerini düşürmesinin ardından geldi. Delta, 2024 hisse başına kâr tahmini 7 dolardan 6 dolara düşürdü.

Öte yandan borsalara hakim olan veri gündemi kapsamında üretici enflasyonun aralıkta yıllık bazda 0,1% düştüğü görüldü. Söz konusu düşüş, ÜFE’de üçüncü ay üst üste gerileme anlamına gelirken, aylık bazda da 0,4% düşüş görüldü. 

Alpha’dan Leo Nelissen, “Enflasyon rakamları beklentilerin biraz üzerinde gerçekleşmiş olsa da, piyasanın görünümünü değiştirmesi gerekecek gibi görünüyor. Bu yıla girerken altı faiz indirimi ve resesyon olmayacağı fiyatlanmıştı. Konut ve enerji gibi temel faktörlerle desteklenen enflasyon güçlü kaldığı sürece, Fed’in hedeflerine ulaşmak için ekonomiye daha fazla zarar vermesi gerekecek.” yorumunu yaptı. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Beklentilerden daha soğuk gelen üretici enflasyonu verisinin ardından Hazine tahvili getirilerindeki düşüş

2. Mart ayında Fed’in faiz indirimine gideceğine yönelik beklentilerin artması

3. UnitedHealh Group’un (UNH) zayıf bilançosunun ardından hissede görülen zayıf performansın Dow endeksine olumsuz yansıması

⭐ Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Emlak, Kamu Hizmetleri, İletişim, Teknoloji

Zayıf: Tüketici Ürünleri, Sağlık, Sanayi, Finans

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, güçlü bir 2023’ün ardından yeni yıla dalgalı bir başlangıç yaptı. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Kısa İşlem Haftası

Dünkü tatilin ardından bugün başlayan dört günlük kısa işlem haftasının gündemini ekonomik veri takvimi ve bilançolar belirleyecek. Yarın açıklanacak olan aralık ayı perakende satış verisi, tüketici sağlığına bir bakışın yanı sıra kritik tatil sezonunda harcamaların azalıp azalmadığını göstermesi açısından önem taşıyor. 

🕹️ 2. Elon Musk Manevraları

Borsalar Enflasyon Haftasını Karışık Tamamladı

Elon Musk, Tesla (TSLA) üzerinde daha fazla söz sahibi olmak istiyor. Elektrikli araç şirketinin CEO’su, şirket üzerinde şu anda 13% olan oy kontrolünün yaklaşık 25%’ine sahip olmak istediğini söyledi. Musk, sahibi olduğu sosyal medya platformu X’te yaptığı bir paylaşımda, “25% oy kontrolüne sahip olmadan Tesla’yı yapay zekâ ve robotik alanında lider olacak şekilde büyütmekten rahatsızım. Etkili olmaya yetecek kadar ama devrilmeyecek kadar da değil.” ifadelerini kullandı. 

Borsalar Enflasyon Haftasını Karışık Tamamladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing