Bültenler

Borsalar Ekonomik Veri Gündemi Sonrası Karışık Kapandı

Borsalar Ekonomik Veri Gündemi Sonrası Karışık Kapandı
Google News Icon Takip Et

Fed’in Bej Kitap anketinin sunduğu zayıflayan ekonomik görünümle borsalar dünü ağırlıklı olarak kırmızıda tamamladı. Ancak Hazine tahvili getirilerindeki gerileme ve yatırımcıların gelecek yıl merkez bankasının faiz indirimlerine başlayabileceği umutlarıyla endeksler bu yılın en büyük kazanç ayına doğru ilerliyor.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,04% yükselirken, S&P 500 0,09% ve Dow Jones 0,16% geriledi.

Analist Yorumu 

Fed, bölgesel iş çevreleriyle yaptığı “Bej Kitap” anketinde, tüketicilerin isteğe bağlı harcamalarını geri çekmesiyle ABD ekonomik faaliyetlerinin son haftalarda yavaşladığını ortaya koydu. 

NorthEnd Private Wealth baş yatırım yetkilisi Alex McGrath “Açıkçası Bej Kitap bu sabah gördüğümüz GSYH rakamlarından daha kasvetli bir rapor.” dedi ve Fed anketinin “birçok kişinin bir yıldır öngördüğü hafif bir resesyona çoktan girmiş olduğumuz” ihtimalini artırdığını söyledi.

Öte yandan dün açıklanan GSYH rakamlarına göre ABD ekonomisi üçüncü çeyrekte mevsimsel olarak arındırılmış bazda geçen yıla göre 5,2% büyüdü ve ekonomistlerin 5%’lik beklentisinin üzerinde geldi. 

Öte yandan ekim ayında 5%’in hemen üzerinde, son 16 yılın zirvesine ulaşan 10 yıllık Hazine tahvili getirisi, yatırımcıların gevşeyen enflasyonun Fed’i politika faizlerini artırmayı durdurmaya ve hatta birkaç ay içinde faizleri düşürmeye teşvik edeceği yönündeki inançlarını güçlendirmesiyle dün 4,27%’ye geriledi.

Carson Group stratejisti Sonu Varghese, “Mart ayında indirime gideceklerini sanmıyorum. Ancak şu anda piyasa, faiz indirimlerinin yakın zamanda yapılacağına inanıyor.” diyor.

Fed’in 25 baz puanlık faiz indirimi ihtimali dün piyasalar tarafından 46,2% olarak fiyatlanırken, bir önceki seansta bu oran sadece 21%’di. CME FedWatch aracına göre, mayıs ayına kadar en az 25 baz puanlık bir faiz indirimi ihtimali ise 76%’ya yakın seyrediyor.

Faiz görünümündeki bu değişim, salı günü Fed guvernörü Chris Waller’ın mevcut para politikasının ekonomiyi yavaşlatmak ve enflasyonu soğutmak için iyi bir konumda olduğunu öne süren yorumlarının ardından geldi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ise dün yaptığı açıklamada, ekonomi için yumuşak iniş tahmininde daha emin olduğunu ve enflasyonun 2%’ye doğru düşmeye devam ettiğini söyledi. Başkan Jerome Powell’ın da yarın bir konuşma yapması bekleniyor. 

Yine de ABD’nin yumuşak bir iniş gerçekleştirme ihtimali tartışma konusu olmaya devam ediyor. JPMorgan Chase (JPM) CEO’su Jamie Dimon, dün yaptığı açıklamada, ABD’de resesyonun önlenebileceğinden diğerlerine göre daha az emin olduğunu söyledi.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasa değeri yüksek (mega cap) hisselerdeki görece düşüşün endeks performanslarına da olumsuz yansıması

2. Fed’in 2024’ün ilk yarısında faiz indirimine gidebileceği beklentilerinin artması

3. Tüketici harcamalarında sağlıklı bir faaliyete yol açan güçlü işgücü piyasasıyla desteklenen ve beklentilerin üzerinde gelen üçüncü çeyrek ekonomik büyüme verilerinin sindirilmesi

4. Bilançolara gelen olumlu tepkiler

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Emlak, Finans, Sanayi, Ham Madde

Zayıf: Tüketici Ürünleri, Enerji, İletişim, Kamu Hizmetleri

Öne Çıkan Hisseler

General Motors (GM) hisseleri, şirketin 10 milyar dolarlık bir hisse geri alım planı açıklamasının ardından 9,38% artıda kapandı.

Petco Health & Wellness (WOOF) üçüncü çeyrekte sürpriz bir zarar açıklamasının yanı sıra tüm yıl görünümünü de düşürdü ve hisse 28,91% dip yaptı. 

Foot Locker (FL) yatırımcıları memnun eden üçüncü çeyrek rakamlarının yanı sıra gelecek döneme yönelik tahminlerini yükseltmesinin ardından 16,07% değer kazandı. 

GameStop (GME) hisseleri, bireysel yatırımcıların şirketin gelecek haftaki bilançosunda güçlü rakamlar açıklayabileceği beklentilerinin artmasıyla 20,46% ralli yaptı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı