Bültenler

Borsalar Ekimi Düşüşle Tamamlamaya Hazırlanıyor

October 31, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Ekimi Düşüşle Tamamlamaya Hazırlanıyor

Borsalar, Hazine tahvili getirilerinin son yılların en yüksek seviyelerine yükseldiği kasvetli ekim ayını düşüşle tamamlama yolunda.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,24%, S&P 500 0,13% ve Nasdaq 0,50% düştü.

📍 Ne Oldu?

Bu hareketler, dün S&P 500’ün düzeltme bölgesinden çıkıp ağustos sonundan bu yana en iyi gününü yaşamasının ardından geldi. Dün Nasdaq Composite yaklaşık 1,2% artarken, Dow haziran başından bu yana en iyi gününde yaklaşık 1,6% yükseldi.

Ancak endeksler, ekimi kırmızıda kapatacak gibi görünüyor. Dow ve S&P 500 endeksleri ekim ayında sırasıyla 1,7% ve 2,8% gerileyerek üst üste üçüncü negatif aylarını yaşadı. Bu, Mart 2020’den bu yana her iki endeks için de ilk üç aylık kayıp serisine işaret ediyor. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq da bugüne kadar %3’ten fazla gerileyerek üst üste üçüncü negatif ayını geride bıraktı.

Wall Street FED’in yarın faiz oranlarına ilişkin vereceği kararı da yakından takip ediyor. CME FedWatch aracına göre piyasalar, FED’in faiz oranlarını sabit bırakma olasılığını 98% olarak fiyatlıyor. 

Yatırımcılar ayrıca cuma günü açıklanacak olan ekim ayı istihdam verisinin işgücü piyasasında bir miktar yavaşlamaya işaret edeceğini umuyor.

👀 Ne Dediler? 

Bir yandan bilanço sezonu da Caterpillar’ın (CAT) tahminleri aşan üçüncü çeyrek rakamlarıyla devam ediyor. Ancak Caterpillar, dördüncü çeyrek gelirinin bir önceki yılın aynı çeyreğine göre sadece “biraz” daha yüksek olmasını beklediğini söyledi ve yatırımcıları, analistlerin beklentilerini kaçırabileceği konusunda endişelendirdi. 

Stratejist Ben Laidler, “Güçlü üçüncü çeyrek S&P 500 bilançolarını yarıladık ancak yatırımcıların çıkarımları karışık oldu. ABD bilançolarındaki ‘durgunluk’ sona erdi ve toparlanmanın buradan başlayacağı tahmin ediliyor. Bu durum, piyasaların son dönemdeki ‘düzeltmesine’ neden olan tahvil getirisi ve petrol fiyatı artışını dengeliyor.” yorumunu yapıyor. 

📊 Hisse Hareketleri

JetBlue (JBLU), analist tahminlerinin altında gelen üçüncü çeyrek bilançosunun ardından 15% geriledi. 

Pinterest (PINS) hisseleri, şirketin konsensüs tahminlerin oldukça üzerinde gelen üçüncü çeyrek rakamlarıyla 16% değer kazandı. 

Borsalar Ekimi Düşüşle Tamamlamaya Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha