Bültenler

Borsalar Düşüş Serisini Bozdu!

September 2, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Borsalar Düşüş Serisini Bozdu!

Borsa ve Beklentiler

Verdiğini Geri Aldı: Yatırımcı duygu ve beklentileri, geçen ayki yaz rallisinin getirdiği kazançların silinmesiyle tekrardan geriledi. Dünkü yükselişle birlikte borsalar, 4 günlük kayıp serisini bozmuş oldu. Fakat eylül ayı, tarihsel olarak hep piyasalar için kötü bir ay olmuş ve yatırımcı tedirginliğini artırmıştır.

Buhar Olan 1,25 Trilyon Dolar: Geçtiğimiz hafta cuma günü gerçekleşen Powell’ın konuşmasının ardından düşen borsalar, toplam 1,25 trilyon dolarlık değeri buhar ettiler. Düşüşlerin devamına yönelik gözler bugün tarım dışı istihdam verisinde olacak. Beklentilerin üzerinde gelen bir veri, FED’e sıkılaştırma politikaları için daha fazla cesaret verebilir.

Potansiyeli En Yüksek Hisseler… Her düşüşün bir kalkışı varsa, elbette borsadaki her düşüşün de bir yükselişi olmuştur. Son aylardaki korku imparatorluğunda zirvelerinden en çok düşerek fiyat hedeflerinden uzaklaşan hisseler analistlere göre en çok yükselecek hisseler olabilir!

Senin için hazırladığımız “En Çok Yükseliş Potansiyeli Olanlar” listesini Midas uygulamasından inceleyerek analistlerin fiyat hedeflerine göre en çok yükselme potansiyeline sahip hisselere göz atabilirsin.

Borsalar Düşüş Serisini Bozdu!

Korku: Haftanın son gününde yatırımcı duygusu nötr bölgeden Korku bölgesine geriledi.

Borsalar Düşüş Serisini Bozdu!
 • Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların duygu durumunu gösterir. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.
 • Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Geçtiğimiz Ayın Lider Sektör ve Hisseleri

Borsalar Düşüş Serisini Bozdu!

Hisseler

Nvidia (NVDA): Nvidia, perşembe günü, ABD hükümetinin şirkete H100 yapay zekâ çipini Çin’de geliştirmeye devam edebileceğini söylediğini açıkladı. Kaynak

 • Ne olmuştu?: Nvidia ve Advanced Micro Devices (AMD) gibi grafik işlemciler, silah geliştirme, yüz tanıma ve diğer askeri kullanımları içerebilecek yapay zekâ uygulamaları için çok uygundur. Biden yönetimi, Çinli şirketlerin Nvidia çiplerini askeri amaçlarla kullanabileceği korkusuyla ABD’nin Çin ve hatta Rusya’ya belirli yarı iletken ve teçhizat ihracatını sınırlamaya çalışıyor. 
 • Geçtiğimiz gün Nvidia’nın açıklamasına göre ABD Hükümeti, Çinli şirketlerin Nvidia çiplerini askeri amaçlarla kullanabileceği veya ticari sırları çalabileceği korkusuyla Nvidia’ya Çin ve Rusya’da çip satışını durdurmasını söyledi. Bunun üzerine Nvidia hisseleri 7,67% düşüş gösterdi.
 • Son gelen açıklama ise endişelerimize bir miktar su serpti diyebiliriz.

Broadcom (AVGO): Broadcom, üçüncü çeyrek gelirini 8,46 milyar dolar, hisse başına kârını ise 9,73 dolar olarak açıkladı. Böylelikle şirket, gelirde 8,41 milyar dolar, hisse başına kârda da 9,56 dolar olan beklentileri aştı. Kaynak

 • Analistler, çip endüstrisindeki büyümenin yavaşlaması hakkındaki endişelerini dile getirdi ancak Broadcom CEO’su piyasa sonu talebinin yılın geri kalanı için “sağlam” olduğuna dair olumlu görüşünü savundu.
 • CEO Hock Tan şirketin kazanç açıklamasında, “Broadcom’un rekor üçüncü çeyrek sonuçları bulut, hizmet sağlayıcılar ve kuruluşlardaki güçlü talepten kaynaklandı. Müşterilerimizin veri merkezleri, geniş bant ve kablosuz alanlarındaki yeni nesil teknolojilere devam eden yatırımlarını yansıtarak, dördüncü çeyrekte son pazarlarımızda güçlü talebin devam etmesini bekliyoruz.” dedi.
 • Öte yandan, Broadcom’un rehberliği de sağlamdı. Analistler tarafından beklenen 8,77 milyar dolara kıyasla, mali dördüncü çeyrek için 8,9 milyar dolarlık bir gelir tahmini verdi.

Starbucks (SBUX): Starbucks perşembe günü, bir sonraki CEO olarak Laxman Narasimhan’ı atadı. Narasimhan, en son sağlık ve hijyen şirketi Reckitt’in CEO’su olarak görev yapmıştı. Kaynak

 • Starbucks yönetim kurulu başkanı Mellody Hobson yaptığı açıklamada, “Tüketiciye yönelik küresel işletmelerde stratejik dönüşümleri yönlendiren derin, uygulamalı deneyimi, onu Starbucks’ın büyümesini hızlandırmak ve önümüze çıkan fırsatları yakalamak için ideal bir seçim yapıyor.” dedi.

Bugün Neler Var?

ABD Ağustos Ayı Tarım Dışı İstihdam: Cuma, TSİ 15.30

Beklenti: 300 bin

 • Nasıl Okunmalı? Güçlü işgücü, güçlü ekonomi demektir. Bu yüzden beklentilerin üzerinde gelen bir veri, doları güçlendirir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Yani iyi haber, kötü bir haber anlamına da gelebilir.

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Borsalar Düşüş Serisini Bozdu!
 • Altın: Altın yatırımcılarının odağı bugün saat 15.30’da açıklanacak olan ağustos ayı tarım dışı istihdam verisinde olacak. Bugün açıklanacak Tarım dışı istihdam verisinin 300 bin artması bekleniyor. Temmuz ayında ise 528 bin artış gerçekleşmişti.  
 • Açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi FED’in önümüzdeki dönemde yapacağı faiz artışının boyutunu belirleyebilir. 
 • Haftaya 1737 dolardan başlayan ons altın perşembe günü 1.688 doları görerek 21 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyeyi test etti.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 

 • Petrol: Agresif faiz artırımlarının ekonomileri yavaşlatacağı ve yakıt talebini azaltacağı endişeleri ve Çin’de Covid-19 önlemlerinin sıkılaştırılmasıyla Brent petrol 94 dolar seviyelerine kadar geriledi.
 • Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’nin ticari ham petrol ve benzin stoklarının beklenenden fazla düşmesi ise ülkede talebin yüksek seyrettiği algısına sebep olarak fiyatların aşağı yönlü hareketini kısıtladı.
 • Petrol fiyatları için önümüzdeki hafta (5 Eylül) gerçekleşecek OPEC+ toplantısı üretim politikasına karar verileceği için önemli bir katalizör olabilir.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, enerji hisseleri, petrol fonları. 

Borsalar Düşüş Serisini Bozdu!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı