Bültenler

Borsalar Çoğunlukla Artıda Kapandı

November 9, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Çoğunlukla Artıda Kapandı

Borsalarda hafta başında başlayan pozitif momentum dün de ağırlıklı olarak devam etti ve S&P 500 ile Nasdaq, son iki yıldaki en uzun kazanma serilerini korudu.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,08% ve S&P 500 0,10% yükselirken, Dow Jones 0,12% geriledi.

Analist Yorumu 

S&P 500 endeksi, son haftalardaki galibiyet serisi boyunca 6,5% yükseldi. Bu rallideki İtici gücün çoğu yine büyük teknoloji hisselerinden geldi. Teknoloji hisseleri açısından zengin Nasdaq de dokuz günlük bir seride 8,4% artış göstererek son iki yılın en iyi performansını sergiledi.

Öte yandan FED Başkanı Jerome Powell, dün ekonomik tahminler üzerine katıldığı FED konferansında para politikası hakkında herhangi bir açıklama yapmadı. Powell’ın bugün daha yakından takip edilecek bir konuşma daha yapması bekleniyor.

Hargreaves Lansdown hisse araştırma müdürü Derren Nathan’a göre, geçen haftaki FED açıklamasının ardından ima edilen borçlanma maliyetlerindeki keskin düşüş ve yumuşak ekim ayı istihdam verileri, faiz indirimlerinin yakında ufukta olabileceği umutlarını destekledi.

Ancak Nathan “Yatırımcılar faiz indirimi umudunu ekonomide artan finansal stresle dengeledikçe hisseler bir nefes almak için duraklayabilir. Ve bu, mevcut yüksek faiz oranları döngüsünde piyasanın FED’in zamanlaması konusunda ilk kez yanıldığı bir durum olmayacaktır.” uyarısını yapıyor. 

Fundstrat araştırma müdürü Tom Lee, hisselerdeki konsolidasyon döneminin, son dönemdeki kazanımların boyutu ve bu hafta önemli makroekonomik verilerin eksikliği göz önüne alındığında anlaşılabilir olduğunu söyledi.

Lee, “Yine de hem kurumsal hem de bireysel yatırımcıların düşüş pozisyonu göz önüne alındığında, hisselerin makro haberlerin yokluğunda muhtemelen yükseleceğine inanıyoruz.” yorumunu yapıyor. 

DA Davidson’dan James Ragan da “Burada bir yarışa hazır olduğumuzu düşünmüyorum. Hâlâ bir aralıkta olduğumuzu ve aralığın üst ucuna doğru yükselme eğiliminde olduğumuzu düşünüyoruz.” diyor.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Borsaların üst üste yaşadığı rallilerin ardından bir geri çekilmenin eşiğinde olduğu beklentisi

2. Büyüme endişelerine bağlı olarak petrol fiyatlarında görülen düşüş

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Emlak, Teknoloji, Sanayi, Ham Madde

Zayıf: Kamu Hizmetleri, Enerji, Tüketici Ürünleri, Sağlık, Temel Tüketim Malları

Öne Çıkan Hisseler

Rivian Automotive (RIVN) üretim hedefini arttırması ve çeyrek dönemlik zarar tahminini düşürmesinin ardından gün içinde yükselse de kapanışta 2,4% değer kaybetti.

Robinhood Markets (HOOD) hisseleri, analist tahminlerinin altında kalan bilançosuyla 14% geriledi.

eBay (EBAY), Amazon (AMZN) ile rekabetin yoğunlaştığı tatil sezonu çeyreği için ılımlı bir gelir tahmini açıklamasının ardından 2% düştü. 

Warner Bros Discovery (WBD) üçüncü çeyrek bilançosunda gelir beklentilerini aşsa da kârında tahminlerin üzerinde bir zarar açıkladı ve 19% geriledi.

Borsalar Çoğunlukla Artıda Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı