Piyasa Öncesi

Borsalar, Borç Tavanı Anlaşmasının Etkileriyle Düştü

June 6, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar, Borç Tavanı Anlaşmasının Etkileriyle Düştü

Borsalar, Apple’ın (AAPL) geliştirici konferansının yansımaları ve makro gelişmelere yönelik belirsizlikle haftanın ilk işlem gününü ekside tamamladı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,09%, Dow Jones 0,59% ve S&P 500 0,20% geriledi. 

Analist Yorumu 

Apple, dünkü etkinliğinde yeni artırılmış gerçeklik ürününü tanıtmasının ardından rekor düzeyini gördüğü bir ralli yapsa da kapanışa doğru düştü.

Öte yandan yatırımcı gündeminde, borç tavanı krizinin çözümünün likidite üzerindeki etkileri yer aldı. Principal Asset Management analisti Seema Shah, Hazine Bakanlığı’nın nakit bakiyesini tükettikten sonra, finansal sistemden likidite sağlayabilecek ve kısa vadeli borçlanma maliyetlerini artırabilecek bir tahvil yağmuru başlatmaya hazırlandığını belirtti. 

Shah’a göre ayrıca, yatırımcılar “artık inatçı enflasyona ve son derece sıkı işgücü piyasasına yeniden odaklanmaya başlıyor ve bu da piyasanın faiz görünümünün yeniden fiyatlandırılmasına neden oluyor. Politika faizinin bir kez daha artırılması ihtimalinin yanı sıra, aynı zamanda bu yıl içinde faiz indirimine gidilmesi de giderek daha fazla fiyatlanıyor.” 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Apple rallisinin tersine dönmesi ve genel olarak piyasada düşüş eğilimine yol açması

2. Suudi Arabistan’ın petrol üretiminde günlük 1 milyon varil kısıtlamaya gideceği açıklamasıyla artan petrol fiyatları

3. Beklentilerin altında kalan mayıs ayı ISM imalat dışı endeksinin büyüme endişelerini körüklemesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Kamu Hizmetleri, Tüketici Ürünleri, Sağlık

Zayıf: Finans, Sanayi, Emlak, Enerji

Öne Çıkan Hisseler

Palo Alto Networks (PANW) hisseleri, S&P Dow Jones’un 66 milyar dolar piyasa değerine sahip şirketi S&P 500 endeksine taşımasıyla 4,4% yükseldi. 

Planet Fitness (PLNT) ve Doximity (DOCS) hisseleri, S&P’nin bu iki şirketi S&P MidCap 400 endeksine taşımasıyla sırasıyla 3,6% ve 2,8% değer kazandı. 

Borsalar, Borç Tavanı Anlaşmasının Etkileriyle Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı