Bültenler

Borsalar Bilançolar Öncesi Yükseldi

October 17, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Bilançolar Öncesi Yükseldi

Borsalar, yatırımcıların yeni bilançolara hazırlandığı ve İsrail-Hamas savaşıyla ilgili geçen haftaki gelişmeleri sindirdiği pazartesi gününü yeşilde tamamladı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,20%, S&P 500 1,06% ve Dow Jones 0,93% yükseldi. 

Analist Yorumu 

Apollon Wealth Management yatırım yetkilisi Eric Sterner, Orta Doğu’daki çatışmaya rağmen dün hisselerin yükseldiğini çünkü savaşın genişlemediği sürece ABD piyasaları üzerinde henüz büyük bir etkisi olmadığını söyledi.

Sterner, ABD şirketlerinin son dönemdeki bilanço durgunluğundan “çıkacağına” dair beklentilerin de yüksek olduğunu belirtti. Biliyoruz ki bilanço sezonu cuma günü Wall Street’in büyük oyuncularından gelen sonuçlarla olumlu bir başlangıç yaptı.

Bugün de Bank of America (BAC), Goldman Sachs (GS) ve BNY Mellon (BK) gibi Wall Street’in büyük bankaları da sonuçlarını açıklayacak. 

Ancak analistler ve yatırımcılar, henüz piyasalarda büyük bir etkisi olmasa da Orta Doğu’da daha geniş çaplı bir savaş olasılığına ilişkin endişelerin en azından arka planda kalmaya devam edeceğini düşünüyor.

CFRA Research baş yatırım stratejisti Sam Stovall, “Piyasa, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan askeri şokların çoğunun yerel nitelikte olduğunun farkına varıyor ve bu da piyasanın ilk satıştan sonra oldukça hızlı bir şekilde toparlanmasına olanak tanıyor. Buna ek olarak, üçüncü çeyrek bilançoları, son 56 çeyrek dönemin 54’ünde olduğu gibi, gerçek sonuçların çeyrek sonu tahminlerini aştığını görecektir. Bu da yatırımcı güvenine katkıda bulunacaktır.” diyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. İsrail-Hamas savaşının daha büyük bir çatışmaya dönüşmeyeceği beklentileri

2. Üçüncü çeyrek bilanço sezonunun beklentilerden daha iyi geçeceğine yönelik iyimserlik

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Tüketici Ürünleri, Ham Madde, Sanayi, Sağlık, Finans

Zayıf:

Öne Çıkan Hisseler

Milyarlarca dolar borç ve opiod davalarıyla başı dertte olan Rite Aid (RAD) pazar günü iflas başvurusunda bulundu. 

Pfizer (PFE) hisseleri, üst düzey yönetimin açıkladığı maliyet azaltma programının ardından 3,6% artışla kapandı. Pfizer Finans Direktörü Dave Denton analistlerle yaptığı görüşmede, en az 3,5 milyar dolar tasarruf sağlamak üzere tasarlanan maliyet azaltma programının “işin tüm bölümlerine ve tüm bölgelere nüfuz edeceğini” söyledi.

Lululemon (LULU) çarşamba günü S&P 500’de listelenmeye başlayacağı haberlerinin ardından dünü 10,3% artıda tamamladı. 

Borsalar Bilançolar Öncesi Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı