Bültenler

Borsalar Bilançolar Karşısında Karışık Kapandı

January 24, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Bilançolar Karşısında Karışık Kapandı

Aralarında teknoloji devlerinin de yer aldığı bir dizi şirketin rakamlarını açıkladığı bu hafta; bilanço sezonun hız kazanmasıyla yatırımcılar üç aylık sonuçları değerlendirirken, borsalar karışık kapandı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,43% ve S&P 500 0,29% artarken, Dow Jones 0,44% geriledi. 

✍️ Analist Yorumu 

Borsalar ağırlıklı olarak artış ivmesini korumaya çalışırken, teknoloji hisselerindeki yukarı yönlü hareketlenme S&P 500’ün rekor seviyesini görmesinin ardından yeşilde işlem görmeye devam etmesini sağladı. 

Ancak Fed’in faiz kararı öncesinde yatırımcıların beklentilerindeki revizyonlar, borsalardaki kazançların sınırlı olmasına yol açtı. 

Deutsche Bank’tan Henry Allen, “Son aylarda piyasalar için oldukça hoş karşılanan pek çok iyi ekonomik haber aldık. Ancak iyi haberlerin fiyatlanması ve finansal koşulların şu anda uygun seviyelerde olması nedeniyle bu iyimserliği uzun süre sürdürmek zor olabilir. Üstelik, hâlâ olumsuz yöne işaret eden öncü göstergelerin sayısı ve birçok ülkede enflasyonun hâlâ hedef seviyelerin üzerinde olduğu göz önüne alındığında, temkinli davranmak için pek çok neden var.” yorumunu yaptı.

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Mavi çipli şirket bilançolarının karışık tepkiler alması 

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki yükselişin Nasdaq ve S&P 500’ü desteklemesi

3. Piyasaları hareket ettirme potansiyeline sahip ekonomik veriler öncesi bekle ve gör modu

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim, Enerji, Ham Madde, Teknoloji

Zayıf: Tüketici Ürünleri, Emlak, Sanayi

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, zorlu bir başlangıç yaptıkları 2024’te yeniden yeşile döndü Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Teknoloji Zirvede

Bu hafta borsalara teknoloji hisseleri liderlik ediyor. Örneğin Netflix (NFLX) hisseleri, şirketin güçlü bilançosuyla piyasa öncesi işlemlerde 9%’un üzerinde bir artış sergiledi. Bu harekete paralel olarak teknoloji ağırlıklı Nasdaq dün işlem seansında endeksler arasında en büyük kazancı elde etti ve hafta boyunca şu ana kadar yaklaşık 0,75% artış kaydetti. 

✈️ 2. Boeing’in Derdi Bitmiyor

Borsalar Bilançolar Karşısında Karışık Kapandı

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), Boeing’in (BA) kalite kontrol sisteminin çalıştığından emin olana kadar şirket uçaklarını karaya zincirleme konusunda kararlı. FAA Yöneticisi Mike Whitaker, CNBC’den Leslie Josephs’e “Yerde, uçağı görsel olarak denetleyen çok sayıda müfettişimiz var. Daha çok denetim yaklaşımından doğrudan denetim yaklaşımına geçiyoruz.” ifadelerini kullandı. FAA 5 Ocak’ta Alaska Airlines’a (ALK) ait bir uçuşta 737 Max 9’a ait bir panelin 16 bin feet yükseklikte kopması sonucu meydana gelen olay ışığında Boeing’in üretim hatlarının denetlendiğini açıklamıştı. 

Borsalar Bilançolar Karşısında Karışık Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing