Bültenler

Borsalar Bilanço Sezonundan Destek Bulmaya Çalışıyor

January 18, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Bilanço Sezonundan Destek Bulmaya Çalışıyor

Dün açıklanan perakende satışlar verisinin Fed’in faiz indirimine gideceği yönündeki beklentileri zayıflatmasıyla değer kaybeden borsalar, bu hafta ivme kazanan bilançolardan umutlu.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,59%, S&P 500 0,56% ve Dow Jones 0,25% düştü. 

✍️ Analist Yorumu 

Salı günü Fed Guvernörü Christopher Waller’ın yaptığı şahin açıklamalardan hâlihazırda darbe almış olan piyasalar, bu kez de tüketicilerin ABD ekonomisine güvenmeye devam ettiğini gösteren verilerle karşı karşıya kaldı. 

Ticaret Bakanlığı tarafından dün açıklanan verilere göre perakende satışlar geçtiğimiz ay 0,6% artarak, Wall Street’in 0,4%’lük beklentisinin üzerinde yükseldi. Ayrıca satışlar yıllık bazda da 5,6% yükseldi.

Crude Value Insights yatırım grubu lideri Daniel Jones, söz konusu verinin “Fed’in politikayı gevşetmesini beklediğimiz bir dönemde ekonominin hâlâ gücünü koruduğunu gösterdiğini” belirtti:

Daha da kötüsü, üst düzey yöneticilerden ekonominin ve işgücü piyasasının çok güçlü olması nedeniyle, geçmişte yaptığımız gibi faiz oranlarını hızlı bir şekilde düşürmenin ‘hiçbir nedeni’ olmadığına yönelik açıklamalar geldi.

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Satma motivasyonundan ziyade satın almaya yönelik tedirginlik

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisseler ile yarı iletken hisselerindeki zayıflık

3. Aralık ayı perakende satış verilerinin sindirilmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü:

Zayıf: Teknoloji, İletişim, Tüketici Ürünleri, Ham Madde, Emlak, Sanayi

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, güçlü bir 2023’ün ardından yeni yıla dalgalı bir başlangıç yaptı. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Umutlar Tükeniyor

ABD ekonomisi bu yılki faiz indirimi umutlarını yitiriyor. Beklenenden daha güçlü gelen aralık ayı perakende satış verilerinin, Fed’in bu yıl para politikasını gevşeteceğine dair yatırımcı iyimserliğini azaltmasının ardından endeksler değer kaybetti. Bu, merkez bankasının enflasyonu düşürmek için tasarladığı tedbirleri birçok yatırımcının istediği kadar hızlı bir şekilde geri çekemeyeceğini öne süren son veriydi. ​

👋 2. Elveda Meta

Borsalar Bilanço Sezonundan Destek Bulmaya Çalışıyor

Sheryl Sandberg, Meta Platforms’un (META) yönetim kurulundan ayrılıyor. Sosyal medya şirketinin yükselişinde ve yanlış bilgi ve nefret söylemine karşı mücadelede önemli bir isim olan Sandberg, 2008’den 2022’ye kadar operasyonlardan sorumlu yönetici olarak görev yaptı ve 2012’den beri şirketin yönetim kurulunda yer alıyordu. Şirketin amiral gemisi platformu Facebook’ta yaptığı bir paylaşımda, Sandberg “Minnettarlıkla dolu bir kalp ve anılarla dolu bir zihinle, Meta yönetim kuruluna bu öayıs ayında yeniden seçilmeye aday olmayacağımı bildirdim.” dedi. 

Borsalar Bilanço Sezonundan Destek Bulmaya Çalışıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing