Bültenler

Borsalar Bilanço İvmesini Koruyor

January 25, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar Bilanço İvmesini Koruyor

Netflix’in (NFLX) dün piyasa kapanışından sonra açıkladığı güçlü bilançosundan destek alan borsalar ağırlıklı olarak artıda kapandı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,36% ve S&P 500 0,08% artarken, Dow Jones 0,26% geriledi. 

✍️ Analist Yorumu 

Netflix’in etkisiyle dün S&P 500’deki 11 sektör arasında en kazançlı çıkan iletişim olurken, bu sektörü teknoloji izledi. Toplam yedi sektör ise kırmıza kapandı. 

Crude Value Insights analisti Daniel Jones, teknoloji devlerinin de üç aylık sonuçlarını açıklamasıyla birlikte piyasaların bilanço sezonunda yeniden hareketlendiğini belirtiyor. 

Ancak ekonomik endişelerin piyasaları etkilemeye devam ettiğini belirten Jones, “Enerji fiyatları da enflasyonist görünüme katkıda bulunuyor, bu yüzden buradaki fiyatları yukarı yöne taşıyan herhangi bir gelişme konu faiz oranlarına gelince piyasaları ister istemez gergin bir havaya sokuyor.” yorumunu yapıyor. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Netflix’in beklentilerin üzerinde gelen abone büyümesi

2. Teknoloji hisselerinde süregelen güçlü görünüm

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim, Teknoloji, Finans, Enerji

Zayıf: Ham Madde, Tüketici Ürünleri, Sanayi, Kamu Hizmetleri, Emlak, Sağlık

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, zorlu bir başlangıç yaptıkları 2024’te yeniden yeşile döndü Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. İnişler ve Çıkışlar

Nasdaq ve S&P 500, beş günlük bir kazanç serisini yakalamış durumda. S&P 500 dün çok hafif yükselse de hâlâ rekor seviyesine yakın seyrediyor. Öte yandan Nasdaq da teknoloji hisselerinde görülen ralliden destek alıyor. Ancak Dow için işler bu kadar iyi değil; endeks, Verizon (VZ) ve 3M (MMM) bilançoları sonrası gün içinde hafif hareketlense de ekside seyretmeye devam ediyor. 

🌎 2. Ekonomi Gücünü Koruyor

Borsalar Bilanço İvmesini Koruyor

ABD Ticaret Bakanlığı’nın bugün açıkladığı öncü verilere göre ABD ekonomisi 2023’ün son üç ayında da beklentilerin üzerinde büyüdü. ABD’nin üretilen tüm mal ve hizmetlerinin bir ölçütü olan gayri safi yurtiçi hasılası, geçen yılın son çeyreğinde 3,3% büyüdü. Ekonomistler, ekonomik büyümenin 2% gelmesini bekliyordu.

Borsalar Bilanço İvmesini Koruyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing