Bültenler

Borsalar, Bilanço Beklentileri Öncesi Kırmızıda Kapandı

Borsalar, Bilanço Beklentileri Öncesi Kırmızıda Kapandı
Google News Icon Takip Et

Perakende devi Walmart’ın (WMT) güçlü üç aylık sonuçlarını kutlayan borsalar, yarı iletken sektörünün en büyük şirketi Nvidia’nın (NVDA) bilançosu öncesinde ekside kapandı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,92%, S&P 500 0,60% ve Dow Jones 0,17% geriledi.

✍️ Analist Yorumu 

Bespoke Investment Group X platformundaki bir paylaşımda, “Nvidia, bilançosunu açıklamaya hazırlanıyor. Hisse, arka arkaya dört dördüncü çeyrek bilanço açıklamasında ve 2016’ya kadar uzanan son sekiz bilançonun yedisinde (hisse başına kâr, gelir ve tahminler) beklentileri aştı. Beklentiler yüksek olacak.” dedi. 

(Yarı iletken devinin bilançosuna yönelik beklentilerle ilgili detaylı bir okuma için “Beklenen An Geldi: Nvidia Bilançosundan Ne Beklenmeli?” başlıklı içeriğimize göz atabilirsin)

Bugün Nvidia bilançosunun yanı sıra odak Fed’in piyasanın agresif faiz indirimi beklentilerini geri çektiği son para politikası kurulu toplantısının tutanaklarında olacak. 

Hecht Commodirt Report yatırım grubu lideri Andrew Hecht, “Piyasalar, para politikasının istikrarlı olacağını ve faiz oranlarının bu yılın başında beklenenden daha uzun süre yüksek kalacağını kabul etmiş görünüyor.” yorumunu yapıyor. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasanın konsolidasyona yaklaştığı algısı

2. Bilançolara gelen karışık tepkiler

3. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki büyük düşüş

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Tüketici Ürünleri

Zayıf: Teknoloji, Temel Tüketim Malları, Finans, Enerji, Sanayi, İletişim

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Borsalar, bilanço odaklı yeni haftaya ekside başladı. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Teknoloji Gündemi

Endeksler, geçen haftaki karışık görünümün ardından dün de gerileyerek kayıpları genişletti. Yatırımcılar bir yandan geçen hafta açıklanan enflasyon verisinin ardından FOMC’nin ocak ayı toplantı tutanaklarını beklerken, diğer yandan da başta piyasa değeri yüksek hisseler ve yarı iletken şirketlerini etkilemesi beklenen Nvidia bilançosuna odaklandı. 

✈️ 2. Bagajlara Sahip Çıkma Vakti

Borsalar, Bilanço Beklentileri Öncesi Kırmızıda Kapandı

American Airlines (AAL) 2018’den bu yana ilk kez bagaj ücretlerine zam yapıyor. Yolcular, artık check-in sürecini önceden yaparsa bagajları için 35 dolar, havalimanında yaparlarsa 40 dolar ödeyecekler. Daha önce her iki seçenek için de 30 dolar ödeniyordu. Bu hamle, şirketlerin 2024’ü bir maliyet düşürme yılı haline getirirken alt satırları destekleme çabalarının son örneği. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing