Bültenler

Borsalar, Azalan FED Baskılarıyla Yükseldi

Temmuz 13, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar, Azalan FED Baskılarıyla Yükseldi

Merakla beklenen haziran ayı enflasyon (TÜFE) verisinin 2021’in başından bu yana en düşük düzeyini görmesi, yatırımcıların FED’in faiz artışı döngüsünü sonlandırabileceği umutlarını besledi ve Nasdaq son 15 ayın en yüksek düzeyinde kapandı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,15%, S&P 500 0,75% ve Dow Jones 0,26% yükseldi.

Analist Yorumu 

ABD’de tüketici fiyatları, 0,3%’lük beklentinin altında, haziranda aylık bazda yalnızca 0,2% yükseldi. Yıllık enflasyon da mayıs ayındaki 4% düzeyinden haziranda 3%’e geriledi ve en son mart 2021’de görülen seviyeye indi. 

Colony Group analisti Brian Katz, piyasaların enflasyon verisini “oldukça iyi” karşıladığını belirtti. Katz, beklentinin altında gelen verinin “hisselerde bu yıl gördüğümüz yukarı yönlü trendi devam ettirebileceğini” düşünüyor ve “Dezenflasyonun devam ettiği ve görece büyüme gördüğümüz bu ortam devam ettiği sürece, bunun risk varlıkları için iyi olduğuna inanıyorum.” diyor. 

Öte yandan Key Private Bank analisti George Mateyo da enflasyonun haziranda konut fiyatları gibi önemli kalemlerde düştüğüne dikkat çekiyor. Mateyo, “FED, bu veriyi politikalarının istenen etkiyi yarattığının bir onayı olarak yorumlayacak çünkü enflasyon düştü ve ekonomik büyümede olumsuz bir etkisi olmadı. Ancak bu ay faizleri artırma konusunda fikrinin değişeceğini düşünmüyorum.” yorumunu yapıyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Beklentinin altında gelen enflasyon verisinin FED’in temmuz ayına yönelik faiz kararı endişelerini hafifletmesi 

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) şirketlerdeki artışın genel piyasayı desteklemesi

3. Enflasyon verisinin ardından ABD Hazine tahvillerinde sert düşüş

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim, Kamu Hizmetleri, Ham madde, Teknoloji

Zayıf: Sanayi, Sağlık, Tüketici Ürünleri, Emlak

Öne Çıkan Hisseler

Domino’s Pizza (DPZ) hisseleri, Uber Technologies (UBER) ile yaptığı anlaşmanın ardından dünü 11,1% artıda tamamladı. Anlaşma kapsamında Domino’s’un menüsü Uber Eats ve Postmates uygulamalarında yer alacak.

Lucid Group (LCID) ikinci çeyrek teslimatlarının 1.404 ile geçen yılın aynı dönemine göre yatay seyrettiğini, aynı dönemde Arizona tesisinde 2.173 araç üretildiğini açıkladı. Şirket hisseleri kapanışta 11,8% düştü.

SunPower (SPWR) Raymond James analisti Pavel Molchanov’un şirket notunu “GÜÇLÜ AL” olarak yükseltmesiyle 8,2% ralli yaptı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı