Bültenler

Borsalar, Artış Eğilimini Koruyor

Temmuz 19, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar, Artış Eğilimini Koruyor

Hafta başından bu yana açıklanan ikinci çeyrek bilançolarında analist beklentilerinin üzerinde gelen rakamlarla beslenen yatırımcı güveni, borsalara da olumlu yansıdı.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,40%, S&P 500 0,42% ve Nasdaq 0,30% yükseldi. 

📍 Ne oldu? 

Pazartesiden itibaren yatırımcı odağına giren bilançolar bugünün de ana gündem maddesi olmaya devam etti. Goldman Sachs’ın (GS) ikinci çeyrek rakamları beklentilerin altında kalırken, şirket hisseleri açılış öncesinde 1,5% değer kaybetti. 

Öte yandan bugün kapanışın ardından Tesla (TSLA) ve Netflix (NFLX) gibi teknoloji devlerinden de bilanço açıklamaları gelecek. 

Ancak şimdiye kadar bilanço sezonu oldukça hızlı başladı. İkinci sezon bilançolarını açıklayan S&P 500 şirketleri arasında 82%’si beklentileri aştı. Birçok yatırımcı için şirket ve hisselerde son günlerdeki güçlü görünüm, FED’in yumuşak inişe geçeceği düşüncesini de güçlendirdi. 

🔎 Ne dediler?

Alger analisti Ankur Crawford “Artık sert iniş senaryosunu rafa kaldırmamız gerektiğini düşünüyoruz çünkü kısmen, 2024’e yaklaşırken bilançolarda aşağı yönlü bir eğilim göreceğimize yönelik inancımız da azalıyor. Örneğin teknoloji bilançolarına bakarsanız, bir süre zorlandık ve şimdi yeniden büyümeye başlıyoruz. Bu, geçen yılın sonuna göre çok farklı bir senaryo.” yorumunu yapıyor. 

🎯 Makroekonomik Veriler

Bugünün makroekonomik veri gündeminde yeni konutlar verisi yer alıyor. Yeni konut inşaatları, haziran ayında 8% geriledi.

📊 Hisse Hareketleri

Omnicom (OMC) hisseleri, ikinci çeyrek bilançosunda beklentilerin altında kalarak 6% değer kaybetti. Şirketin bu dönemde gelirleri 3,67 milyar dolarlık beklentinin altında, 3,61 milyar dolar oldu. 

Goldman Sachs (GS) analist beklentilerinin altında kalan ikinci çeyrek hisse başına kârı ve gelirleriyle açılış öncesinde 0,3% geriledi. 

Joby Aviation (JOBY) JPMorgan’ın şirket notunu “DÜŞÜK PORTFÖY AĞIRLIĞI”na düşürmesiyle 6,3% düştü. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti