Bültenler

Borsalar, Artan Tahvil Getirileri Karşısında Düştü

Aralık 5, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar, Artan Tahvil Getirileri Karşısında Düştü

ABD borsaları, Dow Jones ve S&P 500’ün geçen haftayı 2023’ün en yüksek seviyelerinde kapatmasının ardından, Fed’in faiz oranlarını düşüreceğine yönelik inancın bir miktar azalmasıyla dünü ekside tamamladı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,84%, S&P 500 0,54% ve Dow Jones 0,11% geriledi.

Analist Yorumu 

Borsalar, geçmişi yanıltmayarak geçtiğimiz beş hafta boyunca Fed’in gelecek yıl faiz indirimine gideceği beklentilerinin Hazine tahvili getirilerini düşürmesiyle güçlü bir kasım ayı geçirdi. 

Ancak Fed Başkanı Jerome Powell’ın geçtiğimiz hafta merkez bankasının gerektirdiği takdirde faizleri yeniden artırmaya hazır olduğu açıklamasının ardından Hazine tahvili getirileri dün 6,1 baz puan artışla 4.286%’ya yükseldi. Bu da hisselere olumsuz yansıdı.

BNY Mellon piyasa stratejisi başkanı Bob Savage bir notunda, ekonomik veriler için yoğun bir hafta olduğunu ancak cuma günü açıklanacak ABD istihdam verisinin “ABD’de önümüzdeki ay için sadece istikrarlı büyüme beklentileri hem tahvil hem de hisselerin fiyatlandırılmasıyla sona eriyor gibi göründüğü için muhtemelen haftayı ya bir patlama ya da bir diple bitireceğini” söyledi ve ekledi: 

Her iki piyasa da bir şeyler kırılmadan uzun süre birlikte yükselemez.” 

Geçen haftanın başlarında, piyasalara umut veren enflasyon verileri ve Fed guvernörü Christopher Waller’ın yorumları faiz indirimi beklentilerinin artmasına yardımcı olmuştu. 

Öyle ki, Fed’in faiz indirimine ilişkin umutlar pazar günü altın fiyatlarında yeni bir gün içi zirveyi tetikledi. Bitcoin de kısa bir süreliğine 42 bin doların üzerine çıkarak Nisan 2022’den beri görülmeyen bir seviyeye ulaştı.

Yine de, LPL Financial baş teknik stratejisti Adam Turnquist’e göre, S&P 500 için mevcut teknik zemin 4.600’ün üzerinde bir kırılma için “cesaret verici” olsa da aşırı alım koşulları nedeniyle birkaç deneme gerekebilir.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. ABD Hazine tahvili getirilerindeki artış

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki görece zayıflık

3. Alaska Air ve Hawaiian Air anlaşmasının ardından havayolu hisselerindeki artış

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Kamu Hizmetleri, Sağlık, Tüketici Ürünleri

Zayıf: İletişim, Teknoloji, Ham Madde, Enerji

Öne Çıkan Hisseler

Uber Technologies (UBER) hisseleri, şirketin 18 Aralık’ta S&P 500’te listeleneceği açıklamasının ardından 2,2% yükseldi. Ancak Uber’le birlikte endekste listelenecek olan inşaat malzemeleri üreticisi Builders FirstSource (BLDR) ve elektronik üreticisi Jabil (JBL) hisseleri kısa süreli bir yükselişin ardından geriledi.

Alaska Air Group (ALK), Hawaiian Airlines’ı (HA) yaklaşık 1,9 milyar dolara satın almak için bir anlaşma yaptığını duyurdu. Anlaşmanın ardından Hawaiian hisseleri 192,6% artarken, Alaska Air hisseleri 14,2% değer kaybetti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı