Bültenler

Borsalar Aralık Ayına Kırmızıda Başladı

Borsalar Aralık Ayına Kırmızıda Başladı
Google News Icon Takip Et

Borsalar, Dow Jones’un dün 2023 zirvesine ulaşmasıyla kasıma güçlü bir veda ettikten sonra Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması öncesi yılın son ayında düşüşle açıldı. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,03%, S&P 500 0,27% ve Nasdaq 0,46% geriledi. 

📍 Ne Oldu?

Bugünkü aşağı yönü hareketler, kasım ayındaki büyük rallinin heyecan verici bir şekilde sona ermesinin hemen ardından geldi. Dow Jones dün 520 puan ya da 1,47%’lik bir artışla 35.950,89 seviyesine yükseldi ve 2023 zirvesini yeniledi. 

Hisseler dünkü seansta ayrıca kasım ayının rekorunu kırdı ve üç aylık kayıp serisini sonlandırdı. S&P ve Nasdaq sırasıyla 8,9% ve 10,7%’lik artışlarla Temmuz 2022’den bu yana en iyi aylık performanslarını sergiledi. Dow da 8,8% artışla Ekim 2022’den bu yana en iyi ayını yaşadı.

Hem Dow hem de S&P kazançlı bir haftaya doğru ilerliyor ve Dow iki yıldan uzun bir süredir ilk kez art arda beşinci kazanç haftasına ulaşmaya hazırlanıyor. Nasdaq ise haftalık bazda 0,2% düşüşle dört haftalık galibiyet serisini sonlandırmaya hazırlanıyor.

👀 Ne Dediler? 

Dünkü büyük kazanca ve kasım ayındaki iyimser piyasa duyarlılığına rağmen, Wall Street’teki bazı analistler yatırımcılara yıl sonuna ve 2024’e kadar temkinli olmalarını tavsiye ediyor.

Herkes gerçekten mutlu ve yeni yıla girerken ya bir düzeltme ya da bir tür geri çekilme zamanı geldi.” diyen Wells Fargo araştırma müdürü Chris Harvey, piyasanın “dramatik bir şekilde aşırı satın alınmış” göründüğünü, faiz indirimlerinin 2024’ün ikinci yarısına kadar olası görünmediğini ve yatırımcıların savunmaya geçmeyi düşünmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

📊 Hisse Hareketleri

Elastic (ESTC) hisseleri, Wells Fargo’nun şirket notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltmesinin ardından 25% ralli yaptı. Analist Andrew Nowinski, Elastic’in arama platformunda üretici yapay zekâ fırsatından yararlanmak için güçlü bir konumda olduğunu ve bunun ileriye dönük gelir sağlayabileceğini belirtti.

Disney (DIS) hisseleri, 0,30 dolarlık temettüsünü yeniden başlatacağı açıklamasına rağmen 1%’e yakın değer kaybetti. 

Alibaba (BABA), Morgan Stanley’nin şirket notunu “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine düşürmesiyle 3% geriledi. Analistler, söz konusu not güncellemesinin arkasında şirketin bulut segmentindeki beklentilerden daha yavaş gerçekleşen toparlanma olduğunu söyledi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC