Bültenler

Borsalar Ağustosun Son Gününü Ekside Tamamladı

September 1, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Ağustosun Son Gününü Ekside Tamamladı

ABD borsaları, FED’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları verisinin temmuz ayı için beklentilerle büyük ölçüde uyumlu olduğunu kanıtlamasının ardından dünü ağırlıklı olarak düşüşle tamamladı.

FactSet verilerine göre, üç büyük hisse endeksi ağustos ayını ekside bitirdi. S&P 500 şubat ayından bu yana ilk aylık kaybını yaşarken, Nasdaq da Aralık 2022’den bu yana ilk aylık düşüşünü kaydetti.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,11% yükselirken, S&P 500 0,16% ve Dow Jones 0,48% geriledi.

Analist Yorumu 

EY kıdemli ekonomisti Lydia Boussour’a göre, enflasyonda bir sürpriz yaşanmaması, yatırımcıların enflasyon verilerinin baz etkisi sebebiyle yükselme olasılığını zaten fiyatlamış olmalarının ardından borsanın “oldukça sessiz” bir tepki vermesine katkıda bulundu.

Boussour, “Ancak enflasyon verilerine ardışık olarak baktığınızda, aylık 0,2%’lik artışlar cesaret verici baskılardı – bu, momentumda soğuma anlamına geliyor. Bu 0,2%’lik artışlar, FED’in enflasyonu 2% hedefine geri döndürmek için görmek istediği şey.” yorumunu yapıyor. 

Boussour, enflasyondaki düşüş eğiliminin 2023’ün geri kalanında da devam etmesini ve FED’in “sabit kalmasını” bekliyor:

FED’in sıkılaştırma döngüsünün sonuna geldiğini düşünüyoruz ve daha fazla faiz artışı beklemiyoruz.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Salesforce’un beklentileri aşan bilançosu ve yıl sonu beklentilerini yükseltmesi

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki zayıf performansın endeksleri de olumsuz etkilemesi

3. ABD Hazine tahvillerinin ekonomik verilere tepkisiz kalması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Teknoloji, İletişim

Zayıf: Emlak, Sağlık, Finans, Kamu Hizmetleri, Tüketici Ürünleri

Öne Çıkan Hisseler

Salesforce (CRM) hisseleri, şirketin San Francisco’daki yıllık Dreamforce etkinliği öncesi analist tahminlerini aşan güçlü bilançosu ve yükselttiği yıl sonu tahminleriyle 3% yükseldi.

Okta (OKTA) 2023’e yönelik yıllık kazanç beklentisini üçte bir oranında arttırdıktan sonra 13,5% ralli yaptı. 

Crowdstrike (CRWD), ikinci çeyrek bilançosunda beklentileri aşan rakamlar açıkladı ve hisse dünü 9,3% artıda tamamladı.

UBS Group (UBS) hisseleri, İsviçreli bankanın 29 milyar dolar kâr açıklaması ve varlık yönetimine girişlerin bu çeyrekte olumlu olduğunu söylemesiyle 6,1% yükseldi.

Dollar General (DG), perakendecinin beklenenden daha zayıf ikinci çeyrek bilançosu açıklamasının ve beklentilerini düşürmesinin ardından 12,2% geriledi.

AMC Entertainment Holdings (AMC) hisseleri, bir Taylor Swift filminin Ekim ayında sinemalara geleceğini duyurmasına rağmen 1,4% düşüşle kapandı. Cinemark Holdings (CNK) ve Imax (IMAX) gibi diğer sinema zinciri operatörlerinin hisseleri ise dünü artıda tamamladı.

Borsalar Ağustosun Son Gününü Ekside Tamamladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı