Bültenler

Borsalar Ağustos Ayındaki Dipten Silkelenmeye Çalışıyor

Ağustos 29, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Ağustos Ayındaki Dipten Silkelenmeye Çalışıyor

S&P 500 ve Nasdaq, geçtiğimiz hafta cuma günü FED Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole konuşmasından gelen temkinli değerlendirmenin ardından, aralık ayından bu yana en kötü aylık performanslarını geri almaya çalışıyor.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,84%, S&P 500 0,63% ve Dow Jones 0,62% yükseldi.

Analist Yorumu 

Hisseler, Powell’ın para politikasının daha da sıkılaştırılması konusunda henüz net bir karar verilmediğini belirtmesinin ardından cuma günü kaldığı yerden devam ederek yükseldi. 

Hisse yatırımcıları da Powell’ın Jackson Hole konuşmasının daha güvercin yönlerine odaklanmayı seçti; yani enflasyonun çok yüksek seyrettiği ve politika yapıcıların gerekirse faizleri daha da artırmaya hazır olduğu yönündeki yorumlarını değerlendirdi.

Capitol Securities Management stratejisti Kent Engelke, Powell’ın FED’in Jackson Hole’daki yıllık zirvesinde yaptığı konuşmanın borsaya “çok kısa vadeli” bir yeşil ışık yaktığını düşünüyor.

UBS Private Wealth Management Genel Müdürü Rod von Lipsey de Powell’ın Jackson Hole konuşması sırasında daha fazla faiz artırımı olasılığını “enflasyonun hâlâ 2%’lik hedefin üzerinde kalması ve merkez bankasının bu hedefe bağlı olması nedeniyle” masada tuttuğunu söylüyor:

Bu haftaki çekirdek kişisel tüketim harcamaları rakamları ve eylül ortasında gelecek bir sonraki enflasyon raporu, FED’in Eylül sonundaki toplantısında nasıl hareket edebileceğini ölçmede ekstra öneme sahip olacak. FED’in enflasyonu düşürmeye yönelik devam eden kararlılığına dayanarak, piyasanın kısıtlayıcı politika faizlerinin son noktası konusunda aşırı iyimser olduğuna inanıyoruz.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Cuma günkü toparlanmanın süregelen etkileri

2. Birleşme ve satın alma faaliyetlerine gelen tepkiler

3. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki volatil seyrin endeks performanslarını etkilemesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim, Sanayi, Teknoloji, Emlak

Zayıf: Kamu Hizmetleri

Öne Çıkan Hisseler

3M (MMM) hisseleri, The Wall Street Journal’ın şirketin kusurlu kulak tıkaçlarıyla ilgili 330.000’den fazla davayı geçici olarak çözmeyi kabul ettiğine ilişkin haberinin ardından dünü 5,2% artıda tamamladı.

Rite Aid (RAD) cuma günü şimdiye kadarki en kötü günlük performansının ardından dün 8,2% artışla kapandı. Satışlar, The Wall Street Journal’da yer alan ve eczane zincirinin opioid satışında oynadığı iddia edilen rolden kaynaklanan kitlesel federal ve eyalet davalarını ele almak için iflas başvurusuna hazırlandığı haberinin ardından geldi.

Hawaiian Electric (HE) hisseleri elektrik şirketinin ölümcül Lahaina yangınları nedeniyle Maui County tarafından açılan davaya “gerçeklere dayalı ve yasal olarak sorumsuz” diyerek yanıt vermesinin ardından 44,6% değer kazandı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti