Bültenler

Borsalar 2024’ün İlk İşlem Gününde Karışık Kapandı

January 3, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar 2024’ün İlk İşlem Gününde Karışık Kapandı

Dow’un yeni rekorlar kırdığı ve S&P 500’ün de zirvelerine yakın seyrettiği 2023 rallisinin ardından yatırımcılar yeni yılın ilk işlem gününde kâr topladı ve borsalar ağırlıklı olarak günü düşüşle tamamladı. 

Düm kapanışta; Nasdaq 1,6% ve S&P 500 0,6% gerilerken, Dow Jones 0,1% yükseldi. 

✍️ Analist Yorumu 

Güçlü bir 2023’ün ardından borsalar 2024’ün ilk işlem gününde bu ivmeyi koruyamadı. Geçen haftanın sonunda 4.796,56 seviyesinde kapanan S&P 500 Ocak 2022 rekorunu kıramasa da dokuz haftalık kazanç serisini korudu. 

Dünkü aşağı yönlü hareketler ağırlıklı olarak küresel ekonominin gidişatına ilişkin endişeleriyle Çin’den ve Ortadoğu’da artan belirsizlikle petrol fiyatlarından kaynaklandı. 

Interactive Brokers baş stratejisti Steve Sosnick, oldukça coşkulu bir şekilde tamamlanan 2023’ün ardından bir kontrol noktasında olduğumuzu düşünüyor:

Ralli o kadar güçlüydü ki kimse bunun dışında kalmayı göze alamadı” diyen Sosnick, 2023 görünümünü “güçlü bir olan biteni kaçırma korkusu” ve “her şey rallisi” olarak tanımladı. 

Sosnick, “Büyük bir ralliden sonra piyasaların hafif bir düzeltmeye girmesi ve bir miktar kâr alımlarının görülmesi bence kötü veya olağandışı bir durum değil.” diye ekledi. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Dokuz haftalık kazanç serisinin ardında kâr toplama

2. Barclays’in zayıf iPhone satışı hacmi gibi faktörlerle Apple’ın notunu “DÜŞÜK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine düşürmesi

3. Değer hisseleri, banka hisseleri ve defansif hisselerin güçlü performansı

⭐ Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Sağlık, Kamu Hizmetleri, Tüketici Ürünleri, Emlak, Finans

Zayıf: Teknoloji, Sanayi, İletişim

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, güçlü bir 2023’ün ardından yeni yılı yeni umutlarla karşıladı. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Yeni Yıl Yorgunluğu

Hisseler, 2024 yılının ilk işlem gününde karışık bir seyir izledi. Dün Dow hafif bir artış kaydederken, S&P 500 de geriledi. Nasdaq ise keskin bir düşüş yaşayarak teknoloji ağırlıklı endeksin ekim ayından bu yana en kötü gününü geçirmesine neden oldu. 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi yeniden 4%’e yaklaşarak hisseler için rallilerle dolu bir yılda faizlerin düştüğü ve riskli varlıkların arttığı son trendlerin küçük bir tersine dönüşüne imza attı. Bugün yatırımcılar, Fed’in aralık ayı politika toplantısının tutanaklarının yanı sıra en son ISM imalat verilerini inceleyecek.

🍎 2. Elma Dalından Düştü

Borsalar 2024’ün İlk İşlem Gününde Karışık Kapandı

Apple (AAPL) hisseleri, Barclays’in teknoloji devinin notunu düşürmesinin ardından dün adeta piyasayı da beraberinde sürükledi. Analistin, yatırımcıları Çin’deki zayıf iPhone 15 talebinin, cihazın bir sonraki sürümü ve diğer Apple ürünleri için iyiye işaret olmadığı konusunda uyarmasının ardından hisse 3%’ten fazla değer kaybetti. 

Borsalar 2024’ün İlk İşlem Gününde Karışık Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, MarketWatch, Benzinga