Bültenler

Borsalar 2023’ü Artıda Tamamlama Yolunda

Borsalar 2023’ü Artıda Tamamlama Yolunda
Google News Icon Takip Et

ABD borsaları haftanın ilk gününü de artıda tamamladı. Geçtiğimiz günlerde üst üste rekor artışlar kaydeden Dow Jones dün yatay seyretse de 2023’teki son tam işlem haftasının başında da üst üste dördüncü rekor seviyesini kaydetti.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,6% ve S&P 500 0,5% yükselirken Dow Jones sabit kaldı.

👀 Analist Yorumu 

Yılın son tam işlem haftası, S&P 500’ün yaklaşık son iki yılın en iyi seviyesine ulaşması ve rekor seviyesinin yaklaşık 1,2% uzağında kapanmasıyla başladı.

Morgan Stanley’den Chris Larkin “Bu hafta, borsanın aralık ayının ikinci yarısında mevsimsel ralli eğiliminin, son birkaç yılın en güçlü kısa vadeli rallilerinden birinin ortasında potansiyel tükenmeye karşı yenilip yenilmediğini göreceğiz.” diyor. 

Navellier & Associates’in başkanı ve kurucusu Louis Navellier’e göre de “Bu hafta, yılın bu son iki kısa işlem haftasında piyasa ivmesini durdurabilecek herhangi bir şey görünmüyor.

New York Fed Bankası Başkanı John Williams ve Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee, son günlerde merkez bankasının yakında faiz indirimine başlayacağı yönündeki beklentileri dizginlemeye çalıştı. Ancak şimdiye kadar bu açıklamaların borsalarda olumsuz bir etkisi olmadı.

SPI Asset Management Genel Müdürü Stephen Innes bir notunda, “Fed yetkililerinden gelen bazı geri adımlara rağmen, piyasalar hâlâ Fed’in gelecek yıl 150 baz puan faiz indirimi yapacağını fiyatlıyor. Bu nedenle, tahvil getirileri ve dolardaki son düşüşün hafta boyunca risk varlıklarını desteklemesi bekleniyor.” yorumunu yapıyor.  

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda Fed coşkusu devam etse de başka gelişmeler de yatırımcıların odağında. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Tatil Coşkusu

Hisseler yükselmeye devam ediyor. Yılın rallisi, muzaffer bir kapanışa doğru ilerlerken, üç ana endeks güçlü performanslarını koruyor. S&P 500, aralık ayında 3,8% artışla son altı yılın en uzun haftalık kazanç serisini yakalarken, mavi çipli Dow yaklaşık 4% ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq yaklaşık 5% artış gösterdi. Boğalar (artış beklentisi), Fed’in geçen hafta, enflasyona karşı iddialı faiz artışı kampanyasının ardından 2024’ün üç faiz indirimi getirebileceğini belirtmesine ayak uydurmaya devam ediyor. 

⌚ 2. Saatler Kimin İçin Çalıyor?

Borsalar 2023’ü Artıda Tamamlama Yolunda

Apple (AAPL) Noel’e sayılı günler kala birkaç saatinin satışını donduruyor. Teknoloji devi, fikri mülkiyet anlaşmazlığı nedeniyle Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2’nin online satışlarını perşembe öğleden sonra, mağaza içi satışlarını ise pazar gününden sonra durduracak. Apple’ın bu şaşırtıcı hamlesi, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun, tıbbi teknoloji firması Masimo ile yaşanan bir anlaşmazlığın ardından şirketin kandaki oksijen özelliğini kullanan ürünleri satma kabiliyetini kısıtlamak için iki emir yayınlamasından neredeyse iki ay sonra geldi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, MarketWatch