Bültenler

Borsalar 2023’e Zirvede Veda Etmeye Hazırlanıyor

December 27, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar 2023’e Zirvede Veda Etmeye Hazırlanıyor

ABD borsaları bu haftanın ilk işlem günü olan dünü yükselişle kapandı ve 2023’ün tatil nedeniyle kısaltılmış son haftası başlarken art arda sekiz haftalık yükseliş serisini sürdürdü.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,5% ve S&P 500 0,4% ve Dow Jones 0,4% yükseldi.

✍️ Analist Yorumu 

S&P 500’ün art arda sekiz haftalık kazanç serisi, 3 Kasım 2017’de sona eren haftadan bu yana en uzun galibiyet serisi oldu. Dow endeksi de 22 Şubat 2019’dan bu yana en uzun galibiyet serisini yakaladı.

Morgan Stanley’den Chris Larkin, “S&P 500’ün hâlâ rekor bir zirveye ulaşma ve haftalarca süren serisini dokuza çıkarma şansı var, bu da 2004’ten bu yana en uzun süre olacak. Odak noktası hızlı bir şekilde piyasanın ivmesini yeni yılda da sürdürüp sürdüremeyeceğine odaklanacak ve bu, potansiyel Fed faiz indirimlerine ilişkin olumlu havanın ne kadar süreceğine bağlı olabilir.” yorumunu yapıyor. 

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Noel Baba rallisi dönemi (yılın son beş işlem günü ve yeni yılın ilk iki işlem günü)

2. Bristol-Myers’ın (BMY) RayzeBio (RYZB) satın alımı ve AstraZeneca’nın (AZN) Gracell Biotechnologoies (GRCL) satın alımı sonrası birleşme ve satın alma alanında artan hareketlilik

⭐ Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Teknoloji, Kamu Hizmetleri, Sanayi, İletişim, Tüketici Ürünleri

Zayıf:

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalarda Noel Baba rallisinin etkileri görülse de başka gelişmeler de yatırımcıların odağında. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Sekiz Günlük Seri

S&P 500, 4.774 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çok yaklaştı, Bu noktada endeks, yaklaşık iki yıl önce Ocak 2022’de gördüğü rekor kapanış olan 4.796,56’nın yalnızca 1% altında. S&P 500, 2017’den bu yana en uzun galibiyet serisini alarak art arda sekiz haftadır kazanç elde ediyor. Kısaltılmış işlem haftası, geniş piyasa momentumu endeksin tüm zamanların yeni en yüksek seviyesine yükselmesine yardımcı olabilir. 

🤖 2.  Yapay Zekâ Desteği

Borsalar 2023’e Zirvede Veda Etmeye Hazırlanıyor

Bugünlerde Wall Street’in en popüler gündemi “yapay zekâ” etrafındaki heyecan, en azından bir avuç şirket için daha yüksek hisse fiyatları anlamına gelebilir. En büyük yapay zekâ kazananı, büyük dil modellerini eğitmek ve çalıştırmak için gereken iş yüklerini idare etmek üzere tasarlanmış işlemcilerine olan talebin etkisiyle bu yıl 237% artışla Nvidia (NVDA) oldu. Ancak AMD (AMD), Arista Networks (ANET) ve Cloudflare (NET) de işleme ve veri merkezi yetenekleri ve yapay zekâ dalgasındaki konumları nedeniyle sırasıyla 121%, 95% ve 89% yükseldi. 

Borsalar 2023’e Zirvede Veda Etmeye Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, MarketWatch, Benzinga