Bültenler

Borsalar 2023’e Artıda Veda Etti

January 2, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar 2023’e Artıda Veda Etti

ABD borsaları 2023’ün son işlem gününde ekside kapansa da son aylarda görülen güçlü performanslarıyla yılı kazançlarla tamamladı. 

Geçtiğimiz hafta kapanışta; Nasdaq 0,5% ve S&P 500 0,2% gerilerken, Dow Jones yatay kapandı.

✍️ Analist Yorumu 

Hisseler, 2023’ün son işlem seansında geriledi ancak yılı rekor artışlarla tamamladı. 2023’te S&P 500 24,2% yükselerek 2004’ten bu yana en uzun haftalık kazancını elde etti. Nasdaq 43,4% değer kazandı ve 2020’den bu yana en yüksek yıllık kazancını gördü. Öte yandan Dow da yılı 13,7% artıda tamamladı. 

Cestrian Capital’dan Alex King, “Geçen hafta Wall Street’te kimse ofise uğramadığı için piyasalar bir o yana bir bu yana dalgalanırken, Ekim 2022’de başlayan boğa piyasasını fark etme cesaretini gösteren tüm fon yöneticilerinin yılsonu performansları da hedeften şaşmadı.” yorumunu yapıyor. 

⭐ Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Tüketici Ürünleri, Sağlık

Zayıf: İletişim, Emlak, Teknoloji

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, güçlü bir 2023’ün ardından yeni yılı yeni umutlarla karşıladı. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Beyaz Bir Sayfa

Borsalar 2024’ün ilk işlem gününe başlarken beyaz bir sayfa açmak istiyor. Wall Street hâlâ son birkaç günü kalan Noel Baba rallisinden medet umuyor ancak hisselerde şimdilik karmaşık bir görünüm izleniyor. 

🛢️ 2. Petrol Darbesi

Petrol fiyatları, olası arz sıkışıklığı endişeleri sebebiyle 2023’te 10% değer kaybederek 2020’den bu yana ilk kez kayıp yaşadı. Geride bıraktığımız 2023’te Brent 10,32%, ABD ham petrolü de 10,73 düştü. Ortadoğu başta olmak üzere süregelen jeopolitik gerilimlere rağmen ABD, Brezilya ve Guyana rekor üretimler açıkladı ve bu durum fiyatlarda bir baskı oluşturdu. 

Borsalar 2023’e Artıda Veda Etti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Benzinga